Domowy koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 19:00
Rozkochali publiczność w przedwojennym polskim jazzie. To dzięki nim dziś nucimy dawne piosenki Henryka Warsa, Mariana Hemara czy Zygmunta Karasińskiego. Ba! zdarza się, że doceniamy ich powab nawet w tańcu. W sobotę 4 lipca na antenie i stronie internetowej Dwójki zabrzmiały bandżola, pianino i perkusja, mogli bowiem Państwo usłyszeć kameralny koncert znakomitego polskiego zespołu jazzowego.
Domówka z Dwójką Jazz Band Młynarski-Masecki
"Domówka z Dwójką" Jazz Band Młynarski-MaseckiFoto: PR2

masecki 1200.jpg
Marcin Masecki: to będzie najbardziej domowa wersja naszego tria

Jazz Band Młynarski-Masecki wystąpił w ramach kolejnej odsłony cyklu "Domówka z Dwójką". Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski i Jerzy Rogiewicz zaprezentowali kameralne wersje przebojów prosto z warszawskiego domu Marcina Maseckiego. Mieliśmy zatem szansę na zobaczenie artystów w mniej oficjalnej scenerii. 

Artyści zagrali półgodzinny koncert, podczas którego zabrzmiały utwory dobrze znane fanom jazzowego bandu. - W ramach Domówki postanowiliśmy dobrać piosenki dokładnie w taki sposób, w jaki dobralibyśmy je grając sobie w domu, w nieformalnej atmosferze, co – z ręką na sercu – uczyniliśmy nie raz. Myślę, że trochę nam się udało to oddać, więc zapraszam serdecznie na nasz domowy show - podkreślił Jan Emil Młynarski.

"Domówka z Dwójką". Zobacz wszystkie koncerty >>>>

Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Henryk Wars, Jerzy Petersburski, bracia Artur i Henryk Gold i inni wybitni kompozytorzy, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich, jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres "prosperity" młodego polskiego show biznesu – na szczęście jednak nie bezpowrotnie.

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z bandżolinistą i wokalistą Janem Emilem Młynarskim w 2017 roku powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, ale także tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona (najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego) oraz Henryka Warsa  (najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora).

Swoją twórczością, inspirowaną stylową muzyką taneczną międzywojnia, Masecki z Młynarskim niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Nowe aranżacje nadają dawnym piosenkom zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową: do tańca oraz domowego słuchania.

Jan Młynarski 1200.jpg
Jan Emil Młynarski: zagramy autentycznie, bez żadnej udawanki

A tak artyści zapraszali na swój koncert:

***

Transmisja koncertu Jazz Bandu Młynarski-Masecki "Domówce z Dwójką" miała miejsce w sobotę 4 lipca o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.