Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:31
W sobotę 23 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego. Tego dnia pieśni wybitnego kompozytora, nazywanego następcą Stanisława Moniuszki, w "Domówce z Dwójką" wykonały śpiewaczki Jadwiga Rappé (alt) i Urszula Kryger (mezzosopran) oraz pianista Mariusz Rutkowski.
.Domówka z Dwójką: Rappe, Kryger, Rutkowski
."Domówka z Dwójką": Rappe, Kryger, RutkowskiFoto: Grzegorz Adamczyk/PR

Jadwiga Rappe 1200.jpg
Jadwiga Rappé: debiut w Deutsche Oper otworzył przede mną wiele drzwi

– Władysław Żeleński jest autorem olbrzymiej liczby pieśni, które zaczął komponować jako niespełna dwudziestolatek, zafascynowany wówczas poezją Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, ale również Antoniego Odyńca i Bohdana Zaleskiego – podkreśla Jadwiga Rappé. – Zachęcamy do zainteresowania się twórczością kompozytora, którego zasługi dla polskiej pieśni są nieogarnione – dodaje śpiewaczka, obchodząca w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, mająca w swoim dorobku ponad pół setki płyt z najrozmaitszym repertuarem i współpracę z wieloma artystami: kompozytorami, solistami i dyrygentami.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

W "Domówce z Dwójką" utwory Władysława Żeleńskiego zaśpiewała wraz z Urszulą Kryger. - Występ postanowiliśmy nagrać w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Skierniewicach. To miejsce, w którym przecinają się nasze drogi; miejsce zawsze sprzyjające nam, artystom, i koncertowaniu – zaznacza śpiewaczka i pianistka, laureatka prestiżowych konkursów wokalnych m.in. w Polsce i Niemczech. W 2006 roku Urszula Kryger otrzymała nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni Władysława Żeleńskiego, a w roku 2012 – Fryderyka za płytę "Żeleński – Pieśni".

Czytaj także:


Urszula Kryger 1200 1.jpg
Urszula Kryger: Władysław Żeleński to tajemnicza postać muzyki wokalnej

Artystkom na scenie towarzyszył Mariusz Rutkowski – uhonorowany m.in. Nagrodą Polskiego Radia dla najlepszego pianisty-kameralisty na I i III Konkursie Wokalnym Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz nagrodą dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Mariusz Rutkowski jest nauczycielem w skierniewickiej szkole muzycznej, na swoim koncie ma m.in. dwie płyty z pieśniami Władysława Żeleńskiego.

Transmisja koncertu odbyła się w sobotę (23.01) na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Lutosławski Piano Duo w zimowym repertuarze [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:49
Pierwsza w tym roku "Domówka z Dwójką" to spotkanie z Lutosławski Piano Duo. Podczas sobotniego występu pianistów Emilii Karoliny Sitarz i Bartłomieja Wąsika usłyszeliśmy utwory z zimowego repertuaru. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Ania Karpowicz, Aleksandra Świgut i… ludzki głos [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 20:00
– Gramy program "Śmierć i dziewczyna" inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu – mówią Ania Karpowicz i Aleksandra Świgut.
rozwiń zwiń