Domówka z Lutosławski Piano Duo, czyli jak oddać zimę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:28
- Inna jest artykulacja, inna długość dźwięku. Można też w inny sposób robić całe smugi barwowe. Z użyciem pedału i pewnych zabiegów artykulacyjnych można to zmrożenie pokazać w inny sposób niż orkiestra smyczkowa, ale też ciekawie - mówiła Emilia Sitarz z Lutosławski Piano Duo przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
Lutoslawski Piano Duo
Lutoslawski Piano DuoFoto: Ksawery Zamoyski/materiały prom.

Posłuchaj
13:17 Poranek Dwójki 31.12.2020 sitarz.mp3 Emilia Sitarz z Lutosławski Piano Duo przed koncertem z cyklu "Domówka z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Lutosławski Piano Duo 1200.JPG
Bartłomiej Wąsik: wszystko zaczęło się od Lutosławskiego

Na posylwestrową sobotę (2.01) Lutosławski Piano Duo proponuje repertuar zimowy. - Zapraszam słuchaczy do siebie do domu. Zagramy z Bartkiem suitę z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego z małym wyjątkiem. Stwierdziliśmy, że Walc kwiatów jest zbyt wiosenny, a chcieliśmy utrzymać surową, zimową aurę, więc odrzuciliśmy wszelkie kwitnące kwiatki - tłumaczyła Emilia Sitarz.

Drugim punktem programu koncertu dla słuchaczy Dwójki będzie Zima Antonio Vivaldiego, czyli utwór, który nie kojarzy się z fortepianem. Emilia Sitarz i Barłomiej Wąsik zagrają go tymczasem na cztery ręce. - To taki trochę eksperyment, żeby tak na koniec roku zamieszać sobie jeszcze trochę w głowie. Zresztą namawia do tego sam kompozytor, bo podtytuł cyklu, w którym znalazły się też koncerty "Cztery pory roku", to "Spór między harmonią a wyobraźnią". Vivaldi sam więc namawia do tej wyobraźni i ja - mimo, że uwielbiam nagrania historyczne - bardzo też lubię poeksperymentować trochę z instrumentami współczesnymi - podkreślała artystka.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Lutosławski Piano Duo chętnie sięgają do minimalizmu, co zdaje się też potwierdzać wybór Zimy Vivaldiego. - Te wszystkie powtarzane płaszczyzny, skrzypienie śniegu, które my akurat trochę zmieniliśmy, bo świetnie można je oddać na instrumentach smyczkowych, a na fortepianie już trochę gorzej. Poszliśmy więc w efekty akustyczne i smugi harmoniczne, ale właśnie bez tych powtórzeń, które stosuje Vivaldi to by się na fortepianie nie sprawdziło. Ten koncert rzeczywiście jest bardzo minimalistyczny - stwierdziła Emilia Sitarz.

Do wysłuchania i obejrzenia występu zapraszamy 2 stycznia (sobota) o godz. 19.00 – transmisja na antenie Dwójki, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Emilia Sitarz (Lutosławski Piano Duo)

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Domówka z ElettroVoce. Agata Zubel: poszukiwanie jest naszą pasją

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:00
- Poszukujemy nowych możliwości wokalnych i środków ekspresji w połączeniu głosu i komputera. Głos to najbardziej ludzki instrument, a komputer być może najmniej ludzki ze wszystkich instrumentów. I to, jak komputer rozszerza głos, a głos humanizuje maszynę, jest obszarem, w którym działamy - mówiła w Dwójce kompozytorka Agata Zubel, która wraz z Cezarym Duchnowskim zagra podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (12.12).
rozwiń zwiń
Czytaj także

proMODERN i kolędy: świeżość tych melodii jest niezwykła

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:34
- Jest na świecie świetna tradycja, która w Polsce jest nieobecna, wykonywania bardzo ambitnej muzyki, ciekawie zaaranżowanej na sekstet wokalny i sprawnie śpiewających ludzi - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Piotr Pieron z zespołu proMODERN, gospodarza kolejnej (26.12) "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń