Bester Quartet. Ukłon w stronę tradycji tanga [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:00
- Zabierzemy Państwa w muzyczną podróż do Argentyny, prezentując utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela - mówił Jarosław Bester, który wraz z grupą Bester Quartet wystąpił 6 marca br. w "Domówce z Dwójką".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: PR2/fot. Jakub Słabek

- W wieku ośmiu lat otrzymał od swojego ojca bandoneon. Urodził się w Argentynie w mieście Mar del Plata, a wychował w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Często w wywiadach podkreślał, iż miał trzech nauczycieli, byli to: Alberto Ginastera, Nadia Boulanger i Buenos Aires. O kim mowa? Oczywiście o Astorze Piazzolli, wybitnym kompozytorze, instrumentaliście, propagatorze tanga, który zrewolucjonizował jego postrzeganie. W podobny sposób jak to miało miejsce z muzyką klezmerską czy fado, Piazzolla wyprowadził wspomniany gatunek muzyczny z portowych dzielnic Buenos Aires do największych koncertowych sal świata - opowiada Jarosław Bester.

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej instrumentaliści. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie. Bester Quartet dokonał wielu nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej (John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek i inni). Zespół występował w prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych w Polsce i wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej, a także na Tajwanie.

W 2000 roku grupa zwyciężyła w organizowanym przez Polskie Radio konkursie "Nowa Tradycja" . Teraz ponownie wystąpi dla słuchaczy Dwójki. – Wraz z zespołem Bester Quartet zabierzemy Państwa w muzyczną podróż do Argentyny, prezentując utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela.

- Będzie również polski akcent: nawiązanie do europejskiej tradycji tanga, które wyszło spod pióra Dawida Bajgelmana - zachęcał Jarosław Bester (akordeon), któremu towarzyszyli: Dawid Lubowicz (skrzypce), Maciej Adamczak (kontrabas) i Ryszard Pałka (instrumenty perkusyjne).

***

Transmisja koncertu odbyła się 6 marca br. na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka

Czytaj także

Iwona Sobotka i Zofia Łałak: arie na sopran i fortepian. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 07:37
 - Będą mieli Państwo okazję posłuchać bardzo różnorodnego programu, w którym zagoszczą arie, te słynne i te mniej znane - mówiła pianistka Zofia Łałak, która w "Domówce z Dwójką" wystąpiła wspólnie z sopranistką Iwoną Sobotką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pławner i Sałajczyk. Muzyka amerykańska na skrzypce i fortepian. Oglądaj WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:35
"Domówka z Dwójką" (27.02) upłynęła pod znakiem twórczości kompozytorów amerykańskich. Skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk wykonali utwory George’a Gershwina, Philipa Glassa, ale także Charlesa Ivesa i Williama Krolla.
rozwiń zwiń