Kwartet Śląski. Muzyczna literatura XX i XXI wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 18:58
- Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasonia, Pendereckiego i Knapika – zapowiadał skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego przed kolejną "Domówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!

Five o Cl - Kwartet Śląski  - 18_resize1200_1.jpg
"Grażyna Bacewicz była zawsze sobą"

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg.

Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali prawie 150 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Artyści nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia.

Bogaty dorobek fonograficzny Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 60 płyt. Od 1993 roku zespół był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście", którego 25 edycji zgromadziło na estradach festiwalu dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy.

Kolekcjonerzy Fryderyków

Nagrania Kwartetu Śląskiego były nominowane do nagrody Fryderyka aż 26 razy, a 7-krotnie zespół otrzymał tę statuetkę. Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić: Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz (2002), Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008), złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Koryfeusz Muzyki Polskiej (2019).

We wrześniu 2017 zespół został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Awards w kategorii muzyki kameralnej – za płytę z utworami Grażyny Bacewicz.

Zobacz zapowiedź koncertu:

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę 8 maja o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Mateusz Kowalski. Gitarowe interpretacje klasyków [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:40
Bach, Piazzolla czy Schubert na gitarę. Jak dzieła mistrzów brzmią w akustycznej, sześciostrunowej interpretacji Mateusza Kowalskiego? Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długoszowie i Toporowski z zabrzańskiego Fortepianarium [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:00
- Zaprezentujemy utwory wybitnych kompozytorów: Chopina, Żeleńskiego, Elsnera, Dopplera oraz utwory z Warszawskiej Tabulatury Organowej - zapowiadał flecista Łukasz Długosz, z którym podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (1 maja) wystąpili Agata Kielar-Długosz i Marek Toporowski.
rozwiń zwiń