Długoszowie i Toporowski prosto z Fortepianarium

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 13:19
- To jest miejsce związane ze Śląskiem, znajduje się w Zabrzu w starym Domu Kawalera, gdzie prof. Marek Toporowski urządził wspaniały dom instrumentów. Znajdują się tam stare fortepiany, klawesyny i inne instrumenty klawiszowe. Miejsce warte odwiedzenia i myślę, że zabierzemy Państwa we wspaniałą podróż muzyczną - mówił flecista Łukasz Długosz.
Łukasz Długosz
Łukasz DługoszFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
14:38 Dwójka/Gość Poranka 28.04.2021.mp3 Z Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem rozmawiamy o najbliższym koncercie "Domówka z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Obok doskonałego duetu flecistów Agaty Kielar-Długosz oraz Łukasza Długosza współgospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką" będzie Marek Toporowski. Artyści umiejętnie łączą różne, pozornie odległe obszary muzyki. - Do każdego utworu staramy się dobierać różne instrumentarium, aby jak najwierniej oddać indywidualny charakter utworów z różnych okresów historycznych - opowiadał Łukasz Długosz.

1200x660_Długosz-Toporowski_1.jpg
Dlugoszowie i Toporowski z zabrzańskiego domu instrumentów

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Tym razem również, podczas kameralnego koncertu artyści nieco nas zaskoczą. - Postanowiliśmy Państwu zaprezentować polski repertuar romantyczny. Zagramy utwory Chopina, Żeleńskiego, Elsnera, Dopplera - mówili w audycji. - Do tego programu dołożyliśmy również nowszy utwór Kazimierza Serockiego na dwa flety solo. Myślimy, że ten dość szeroki zakres estetyczny przypadnie do gustu każdemu melomanowi. Mamy nadzieję, że będzie dobrze współgrał z repertuarem stricte romantycznym, a współczesny akcent będzie stanowił kontrast do tego, co pokażemy w programie.

Zobacz zapowiedź


Jak mówią artyści fletowe utwory romantyczne należą do rzadkości. - W szczególności kompozytorów polskich i dlatego uzupełniając repertuar staramy się pokazywać perełki polskich romantycznych kompozytorów, którzy komponowali na różne instrumenty. Sięgamy do muzyki skrzypcowej, fortepianowej którą transponujemy na flety - opowiadał Łukasz Długosz. - Naszym konikiem i perełką, oprócz odkrywania zapomnianych polskich utworów XIX i XX wieku jest również tworzenie repertuaru współczesnego, co robimy już od kilkunastu lat.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz (duet flecistów)

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 9.30

aw

Czytaj także

Domówka bez muzycznych granic z duetem Orzechowski & Więcek. [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 20:59
Piotr Orzechowski i Kuba Więcek - dwa elektryzujące nazwiska młodego pokolenia polskiego jazzu spotkali się na jednej scenie w ramach "Domówki z Dwójką". Obaj artyści udowodnili, że współczesna muzyka jazzowa nie zna granic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestia" na Domówce. Do śmiechu i do łez

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:28
- Istota naszego zespołu opiera się na tym, że tworzymy muzykę i chcemy wchodzić w sytuację koncertową z filmem - mówił w "Poranku Dwójki" akordeonista Piotr Tomala, współgospodarz sobotniej "Domówki z Dwójką", połowa zespołu Orkiestra Ludwika Sarskiego.
rozwiń zwiń