Piotr Szumieł: Kevin Kenner jest stuprocentowym kameralistą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 21:50
- Podczas pracy nad koncertami i w trakcie nagrań nigdy nie mieliśmy wrażenia, że on jest solistą, a my mu akompaniujemy. To była symbioza i coś tak integralnego, że każdy odbiorca ma wrażenie, że to naprawdę kameralna forma koncertu - mówił w Dwójce altowiolista z Apollon Musagète Quartett.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Bogdan Sonjachnyj

Posłuchaj
13:54 _PR2_AAC 2020_08_24-20-13-59.mp3 Piotr Szumieł z Apollon Musagete Quartett o współpracy z Kevinem Kennerem (Letnia promenada)

13:32 Poranek Dwójki 24.08.2020 zalejski.mp3 Paweł Zalejski z Apollon Musagete Quartett przed wspólnym koncertem z pianistą Kevinem Kennerem na Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)
Chopin-i-jego-Europa.jpg
XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa. Od Beethovena do Chopina"

Apollon Musagète Quartett razem z Kevinem Kennerem wystąpił w poniedziałek (24.08) w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach Festiwalu "Chopin i jego Europa". Jak podkreślił Piotr Szumieł, współpraca z amerykańskim pianistą jest wspaniałym doświadczeniem. - To czysta przyjemność, ponieważ on słucha i próbuje być integralną częścią naszego zespołu. My w miarę możliwości próbujemy współtworzyć tę muzykę kameralną, którą wykonujemy, więc jest to wielka przyjemność wspólnego muzykowania.

Piotr Szumieł mówił również o tym, w jaki sposób kwartet smyczkowy Apollon Musagète Quartett osiągnął spójne brzmienie. - To hektolitry potu, godziny dyskusji i próby poszerzania granic. Poszukiwania tego, jak można te możliwości instrumentu wykorzystać do tego, co chcielibyśmy usłyszeć i osiągnąć. Myślę, że każdy dzień przynosi nowe doświadczenie, a w tych poszukiwaniach każdy z nas czerpie inspiracje od siebie, bo jesteśmy zespołem, który nie skupia się tylko i wyłącznie na pracy, tylko szukamy też różnych inspiracji. Dzięki temu mamy szerokie spektrum tego, co oferujemy jako kwartet smyczkowy.

Altowiolista opowiadał również m.in. o tym, skąd czerpie inspiracje, a także o współpracy z austriackim kwartetem Alban Berg Quartett. 

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Piotr Szumieł (altowiolista w Apollon Musagète Quartett)

Data emisji: 24.08.2020

Godzina emisji: 20.15

Materiał wyemitowany w audycji "Letnia Promenada".