Przegląd muzycznych nowości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:47
W "Nocnej Strefie" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk tym razem sięgnęli po muzyczne nowości - albumy, które zostały wydane przed kilkoma tygodniami, lecz jak dotąd nie zostały zaprezentowane w naszej audycji.
W Nocnej Strefie Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk tym razem sięgnęli po muzyczne nowości
W "Nocnej Strefie" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk tym razem sięgnęli po muzyczne nowościFoto: Shutterstock/tomertu

- Nie da się wyobrazić lat 80. bez tego utworu - mówił Bartek Chaciński, zapowiadając singiel Smalltown Boy brytyjskiego zespołu Bronski Beat, wydany w czerwcu 1984 roku. Współzałożycielem zespołu był Steve Bronski. - Czy sama grupa była aż tak ważna? Myślę, że nie, bo powstał tylko jeden singiel, później album i historia zespołu się zakończyła - wspominał Jacek Hawryluk. Steve Bronski zmarł 9 grudnia 2021 roku w wieku 61 lat.

W audycji wysłuchaliśmy także jednego z utworów Makai McCravena, który kilkukrotnie pojawiał się w Nocnej Strefie. - Prezentuje zupełnie inną muzykę niż Bronski Beat. Był jednym z czołowych muzyków wytwórni International Anthem, nagrywając dla niej stale. To były płyty kolażowe, sklejone z urywków koncertów - opowiadali prowadzący audycję.

Tym razem muzyk podjął współpracę z Blue Note, czego owocem jest album Deciphering The Message. - Kapitalny styl, niesamowita technika perkusyjna McCravena, a poza tym zbiór bardzo różnych muzyków, z którym nagrywał tę płytę w różnych częściach świata. To już nie są żarty - dodali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, zapowiadając utwór Sunset.

Ponadto w audycji wysłuchaliśmy m.in.: Touch. Don't Scroll z płyty Open Arms to Open Us Bena LaMar Gay’a, Ivy z albumu Henki Richarda Dawsona i grupy Circle, a także albumów The Possibility Of A New Work For Aquaserge Aquaserge. Pojawiły się też akcenty polskie, jak Carillon Electric Orchestra z płytą Matter of Reverberations.

Posłuchaj
114:07 2021_12_09 23_00_08_PR2_Nocna_strefa.mp3 Przegląd muzycznych nowości (Nocna strefa/Dwójka)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jon Hassell - bohater z Czwartego Świata

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 22:00
Kolejna z serii letnich "Nocnych stref" poświęcona była w pierwszej kolejności zmarłemu niedawno w wieku 84 lat wybitnemu artyście łączącemu awangardę, ambient i muzykę świata: Jonowi Hassellowi, amerykańskiemu trębaczowi, który przekraczał granice brzmieniowe tego instrumentu. Wyjątkowemu kompozytorowi, rozpoznawalnemu na tle innych artystów nurtu ambient. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie wirtuoza Michaela Chapmana

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:00
W czwartkowy wieczór słuchaliśmy pochodzącego z Leeds piosenkarza i autora tekstów, a także wirtuoza gitary Michaela Chapmana. Muzyk zmarł 10 września w wieku 80 lat.
rozwiń zwiń