Polskie Radio
Section05
Tomasz Gregorczyk

"Bez jazzu proszę!"

Od kilku lat pierwsze wakacyjne spotkania z Państwem upływają nam pod szyldem "bez jazzu proszę" czy też "audycja absolutnie niejazzowa". Unikamy w niej jak ognia swobodnej improwizacji i eksperymentów. Z drugiej strony jest to dla nas małe święto i wielka przyjemność, bo przygotowujemy się do tych pierwszych letnich audycji przez cały rok, gromadząc ciekawe, zaskakujące piosenki. Stare i całkiem nowe, zapomniane i nieśmiertelne.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński muzyka współczesna Dwójka

Marek Pospieszalski i album "Polish Composers of the 20th Century"

Marek Pospieszalski z zespołem gra polskich kompozytorów XX wieku. Robi to w sposób wyjątkowy i dlatego pytań wokół tego przedsięwzięcia jest wiele: dlaczego saksofonista wybrał takich twórców jak Panufnik czy Szalonek, a nie Penderecki czy Kilar? Dlaczego nie korzystał w zasadzie z oryginalnych partytur? Co kryło się w zamyśle, aby nagrań dokonać w klubie - krakowskiej Alchemii?
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jazz Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Dirty Dozen Brass Band – duch Nowego Orleanu

Nowoorleański Dirty Dozen Brass Band to orkiestra-instytucja. Działają nieprzerwanie od 1977 roku, jako jedni z pierwszych zaczęli łączyć tradycyjne nowoorleańskie brzmienie z funkowymi rytmami, wyznaczając nowe wzorce, w które dziś zapatrzone są rzesze wdzięcznych brassbandowych naśladowców z całego świata, z laureatami nagrody Grammy Rebirth Brass Band na czele.
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean orkiestra instrumenty instrumenty muzyczne funk Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Wspöłgłøsy, indyjskie tale i elektronika

Rozmowa z Jerzym Mączyńskim o nowej płycie Jerry&ThePelicanSystem "Sariani" była w zasadzie krótkim wprowadzeniem do muzyki karnatackiej, prawdopodobnie najbardziej skomplikowanego systemu rytmicznego na świecie. Saksofonista i producent opowiedział, jaki poziom wiedzy i wykonawstwa jest w stanie osiągnąć w tej dziedzinie muzyk z Europy i jak można zastosować reguły muzyki południowych Indii w muzyce przesyconej elektroniką i improwizacją.
Zobacz więcej na temat:  komponowanie kompozytor Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk płyta album elektronika Indie

Jen Shyu. Rytuał dla utraconych

To zupełnie dosłownie będzie opowieść o śmierci i życiu, przez łzy i śmiech. W trakcie pracy nad projektem "Zero Grasses" w 2019 roku umiera ukochany ojciec Jen Shyu. I tak już osobiste przedsięwzięcie – Jen cytuje swoje pamiętniki z dzieciństwa i lat młodzieńczych, wspomina rasistowskie zadry i naiwne marzenia dojrzewającej Amerykanki – nabiera jeszcze bardziej intymnego charakteru. Staje się konfrontacją z bólem, dokumentem czasu żałoby i pożegnaniem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Dwójka improwizacja

Trio RGG. Dwadzieścia lat minęło

20-lecie istnienia obchodzi w tym roku jeden z najważniejszych polskich zespołów jazzowych - trio RGG. W "Rozmowach Improwizowanych" jak po sznurku przeszliśmy przez wszystkie siedem albumów nagranych przez grupę w obecnym składzie. Krzysztof Gradziuk, Maciej Garbowski i Łukasz Ojdana opowiedzieli o tym, jak zmieniały się sposoby pracy i estetyka zespołu oraz na czym polega artystyczna żywotność tria.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Tomasz Gregorczyk MUZYKA