Muzyka Mambo Dżambo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:24
W pierwszej środowej "Nocnej strefie" w 2022 roku towarzyszyła nam muzyka Mambo Dżambo.
George Clinton z ekipą Parliament-Funkadelic podczas One MusicFest 2018 w Atlancie
George Clinton z ekipą Parliament-Funkadelic podczas One MusicFest 2018 w AtlancieFoto: Jennifer Devereaux / Rmv. / R / Zuma Press / Forum

Nareszcie ukazało się polskie tłumaczenie legendarnej powieści Ishmaela Reeda "Mambo Dżambo".

To nie tylko kamień węgielny afrofuturyzmu, ale też jedna z najlepszych literackich opowieści o czarnej muzyce. Posłuchamy artystów, którzy ją inspirowali (Cab Calloway, Charlie Parker), tych, których zainspirowała (Parliament), a także piosenek stworzonych do tekstów Reeda i samego autora.

***

Odwieczny pojedynek Seta z Ozyrysem i zadawnione porachunki Krzyżaków z templariuszami ożywają na nowo w Ameryce lat 20. XX wieku trawionej bakcylem Dżes Gru, pandemią, która z ogniska zapalnego w Nowym Orleanie prze w kierunku Nowego Jorku przeżywającego renesans harlemski.

Przeciek w prasie informuje obywateli o tajnej inwazji USA na Haiti, wyspę, której broni panteon bóstw voodoo.

PaPa LaBas, astrodetektyw, szaman, kierownik Kattedry Mambo Dżambo, wyczuwa zmiany frontów sił paranormalnych w Nowym Jorku i podejmuje śledztwo, które obnaża spisek mający na celu wdrożenie linii elokwentnych androidów obniżających morale Czarnych.

Starożytna Księga Tota, która mogłaby uratować Amerykę, ginie w tajemniczych okolicznościach. Z obrotowego tronu Walter Sfinks Mellon odpala Wielki Kryzys. Freud mdleje.

Powieść "Mambo Dżambo" Ishmaela Reeda z jej kapryśną interpunkcją i niewiernością prawdzie historycznej zalicza się do kamieni węgielnych afrofuturyzmu. George Clinton, jedna z czołowych postaci afrofuturyzmu, twierdzi, że utwory Reeda dały początek wizerunkowi zespołów Parliament i Funkadelic. "Mambo Dżambo" uchodzi też za inspirację utworów białych pisarzy, które powstały w stosunkowo niedługim czasie: trylogii "Illuminatus!" Shei i Wilsona, "Starożytnych wieczorów Mailera", "Zachodniej krainy" Burroughsa.

(opis wydawcy)

Posłuchaj
116:41 2022_01_05 23_00_17_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Muzyka Mambo Dżambo (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 23.00


Zobacz więcej na temat: Rafał Księżyk Dwójka

Czytaj także

Kormorany i inni, czyli podziemny Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:06
Wybór tematu kolejnej audycji podyktowała premiera albumu "Lapis lazuli", który premierowo udostępnia archiwalne nagrania zespołu Kormorany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląskie reggae. Album "Front Page News" grupy R.A.P.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:00
Po 35 latach od nagrania ukazał się właśnie owiany legendą album "Front Page News" gliwickiej grupy R.A.P., czyli Reggae Against Politics.
rozwiń zwiń