Kormorany i inni, czyli podziemny Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:06
Wybór tematu kolejnej audycji podyktowała premiera albumu "Lapis lazuli", który premierowo udostępnia archiwalne nagrania zespołu Kormorany.
Płyta Lapis lazuli zespołu Kormorany ukazuje się ponad 30 lat po jej nagraniu
Płyta "Lapis lazuli" zespołu Kormorany ukazuje się ponad 30 lat po jej nagraniuFoto: materiały prom.

W nowym wieku wrocławska formacja zasłynęła muzyką tworzoną dla teatru. Ale w latach 80. byli legendą undergroundu. Słynęli z koncertów-happeningów: grali m.in. w wieży ciśnień i młynie Maria, współpracowali z grupą plastyczną Luxus, Pomarańczową Alternatywą i z pierwszymi polskimi VJ-mi z Light Open Society.

Płyta "Lapis lazuli" nagrana została w roku 1990 we Wrocławiu oraz Taszowie i do tej pory czekała na publikację. Album ukazał się w środę (8.12) i składa się na niego 13 utworów. Za remiks odpowiadają Paweł Czepułkowski i Krzysztof Konik Konieczny, którzy pamiętają również pracę nad tym materiałem przed ponad trzydziestoma laty.

Obok zespołu Kormorany w audycji wystąpią inni artyści kojarzeni z wrocławską sceną alternatywną - m.in. Karbido, Chain Smokers oraz Andrzej Sosnowski.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku. W co drugą środę (wymiennie z Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim) do słuchania zaprasza Rafał Księżyk.


Posłuchaj
115:09 2021_12_08 22_59_55_PR2_Nocna_strefa.mp3 Album "Lapis lazuli" i archiwalne nagrania zespołu Kormorany )Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

50-lecie "Tago Mago"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 01:00
Pół wieku temu zespół Can wydał swój przełomowy album "Tago Mago", psychodelię zderzył z muzyką elektroakustyczną i z wizjonerskim zacięciem zapowiedział muzyczne obsesje postpunka i techno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klarnet polski

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 00:55
Klarnet okazuje się jednym z najbardziej wziętych instrumentów na polskiej scenie, jest przy tym wehikułem śmiałych poszukiwań.
rozwiń zwiń