Polskie Radio
Section05
Śląsk

Co wiemy o Powstaniach Śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

80 procent Polaków słyszało o Powstaniach Śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.
Zobacz więcej na temat:  Tauron Polska Energia Śląsk społeczeństwo historia Polski

Co wiemy o powstaniach śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

80 procent Polaków słyszało o powstaniach śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III powstania śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tauron Polska Energia Śląsk społeczeństwo historia Polski

29 miast na liście liderów w programie "Rozwój lokalny". Premier wręczył symboliczne czeki

- Naszym nadrzędnym celem polityki gospodarczej jest zrównoważony rozwój; na szczycie naszych rządowych priorytetów jest rozwój Polski lokalnej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał symboliczne czeki władzom miast z woj. śląskiego, uczestniczących w programie "Rozwój lokalny", finansowanym z Funduszy Norweskich. Otrzymały je: Zabrze, Zawiercie, Cieszyn, Rydułtowy i Żywiec.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki dotacje unijne samorząd Śląsk POLSKA

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa Śląsk Kasia Dydo Katarzyna Dydo Katowice SZTUKA konkurs

Dewastacja zabytkowego cmentarza żydowskiego. Policja: postępowanie w tej sprawie ma priorytetowy charakter

67 mogił zostało zniszczonych na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. "To nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta oraz wszystkie osoby, które angażują się w ratowanie cmentarza" - napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.
Zobacz więcej na temat:  policja przestępczość Żydzi POLSKA regiony Śląsk Bielsko-Biała śląskie

Katastrofa budowlana w Chorzowie. Strażacy przystąpili do odgruzowania terenu

- Nikogo nie było pod gruzami trzypiętrowej kamienicy, która zawaliła się w sobotę wieczorem w centrum Chorzowa - potwierdzili strażacy, którzy w niedzielę rano zakończyli przeszukiwanie gruzowiska. Trwa odgruzowanie terenu katastrofy. Ewakuowani mieszkańcy sąsiedniej kamienicy mogą wrócić do domu.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna katastrofa budowlana kamienica pomoc POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony Śląsk Chorzów śląskie

Obchody 100-lecia powstań śląskich. Prezydent: pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie

- Pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej - mówił w czwartek w Koszęcinie prezydent Andrzej Duda. To tutaj biło serce polskiego etosu pracy. To także tutaj było wielkie bogactwo naturalne obok bogactwa ludzkiego - dodał, oddając hołd powstańcom śląskim.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk I wojna światowa II Rzeczpospolita Andrzej Duda POLSKA społeczeństwo