Polskie Radio
Section05
Śląsk

"Nie wskazano odpowiedzialnych za strzelanie do robotników"

– Największym problemem jest to, że nie zostali skazani główni autorzy stanu wojennego – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Robert Ciupa. Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odniósł się w ten sposób do procesów osób odpowiedzialnych m.in. za pacyfikację kopalni „Wujek”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Stanisław Płatek, górnik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL stan wojenny Czesław Kiszczak kopalnia Wujek Śląsk

Morawiecki: węgiel jest podstawą naszej energetyki

Premier Mateusz Morawiecki w expose podkreślił, że węgiel jest podstawą naszej energetyki. Dodał, że nie chcemy i nie możemy z niego rezygnować. Według niego, to ważne dla Śląska, Zagłębia i Polski. Powiedział, że reformy w tej branży planowane są długofalowo, a województwo śląskie staje się, obok przemysłu górniczego, zagłębiem nowych technologii. O polskiej energetyce według premiera Morawieckiego mówił Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, wicenaczelny portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier expose premiera Mateusza Morawieckiego węgiel energetyka Śląsk

Górnictwo. „Musimy inwestować w nowe sposoby wydobycia”

W perspektywie 2050 roku polskie górnictwo węgla kamiennego musi utrzymać obecny poziom wydobycia; wymaga to inwestycji, także w budowę nowych kopalń – ocenił w radiowej Jedynce wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w resorcie za górnictwo. W Rządzach Pieniądza o rodzimym sektorze górniczym rozmawiali ekonomiści – Przemysław Kwiecień, Piotr Soroczyński i Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy węgiel energetyka Śląsk

Prezydent: Śląsk jest częścią polskości. To dwa byty nierozerwalnie złączone

Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości; to dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda koncert Katowice Śląsk