REKLAMA

Piotr Tabakiernik prezentuje "Lemelki"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 07:00
Humor, powagę i surrealizm uchwycił w twórczości Stanisława Lema kompozytor Piotr Tabakiernik - w dniu 101. urodzin pisarza, w "Nocnej strefie" zaprosiliśmy na antenową premierę "Lemelków" tego artysty rozpisanych do słów Stanisława Lema na aktora, maszynę do pisania, drumle, smyczki, perkusję i chór.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wśród wykonawców: Radosław Krzyżowski, Orkiestra Muzyki Nowej, Chór Polskiego Radia, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka, a moim gościem będzie sam kompozytor.

Serwis specjalny Polskiego Radia: Galaktyka Lema - ZOBACZ >>>

Słuchaliśmy też nowej muzyki na średniowieczny portatyw w najnowszym projekcie Ryszarda Lubienieckiego.

Muzyka Gerarda Griseya, spektralisty wizjonera, zapowiedziała 65. Warszawską Jesień, która rozpocznie się już w najbliższy piątek.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, blisko 20 formacji kameralnych i wreszcie – po dwóch latach pandemii – powrót pełnej symfoniki. Podczas dziewięciu festiwalowych dni (16-24 września) zostaną zaprezentowane utwory sześćdziesięciorga siedmiorga kompozytorów, w tym dwudziestu ośmiu twórców polskich lub mających związek z Polską.

Hasłem 65. Festiwalu "Warszawska Jesień" są "Połączenia". - Będą miały miejsce np. takie połączenia, że Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi z Symfonią Varsovią, a do nich dołączą jeszcze soliści. Będą też połączenia transzespołowe i inne, ale dotyczyć one będą połączenia w pewnym głosie wspólnym. Dlatego w programie znalazło się wydarzenie kameralistyczne pod nazwą "Strefa dialogu - maraton kameralistów", metakoncert trwający ponad 5 godzin. Będzie on próbą zobaczenia, na ile te połączenia mają się do siebie, na ile ze sobą dialogują, na ile wszystkie razem są jakimś portretem estetyki, ale też rzeczywistości - opowiadał na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.

Posłuchaj
176:08 2022_09_12 22_00_13_PR2_Nocna_strefa.mp3 Piotr Tabakiernik prezentuje "Lemelki" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Piotr Tabakiernik (kompozytor)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 05:53
W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

101. rocznica urodzin Stanisława Lema. Posłuchaj głosu pisarza i zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 05:55
Udaj się w niezwykłą międzyplanetarną podróż przez życie, twórczość, pomysły i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku – poznaj przygotowany przez Polskie Radio multimedialny i interaktywny serwis internetowy. Poznaj Galaktykę Lema na Galaktykalema.pl
rozwiń zwiń