Polscy off-gitarzyści

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 01:00
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy polskich gitarzystów, którzy eksplorując nowe techniki i brzmienia, zrywali z rockowymi kanonami. Zagrali m. in. Stańko & Yanina, Szelest Spadających Papierków, Ścianka, Yeshe, Raphael Rogiński.
W Nocnej strefie posłuchamy polskich gitarzystów, zagrają m. in. Stańko  Yanina, Szelest Spadających Papierków, Ścianka, Yeshe, Raphael Rogiński
W "Nocnej strefie" posłuchamy polskich gitarzystów, zagrają m. in. Stańko & Yanina, Szelest Spadających Papierków, Ścianka, Yeshe, Raphael RogińskiFoto: Shutterstock/Roman Voloshyn

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę: Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

***

W poprzednim wydaniu "Nocnej strefy" zaprezentowaliśmy fragmenty aż dwóch nowych płyt formacji Lotto. Jest wydanych jednocześnie, 22 września - nieco zdryfowało z dotychczasowej ścieżki. W jaki sposób - o tym opowiedzieliśmy w audycji.

Tego samego wieczoru zaprezentowaliśmy fragmenty nowych nagrań tria Chris Abrahams / Oren Ambarchi / Robbie Avenaim, a do tego płyty Arnolda Dreyblatta "Resolve", nagranej z The Orchestra of Excited Strings, i jeszcze - przedpremierowo - formacji Nihiloxica (nowa płyta "Source of Denial" właśnie się ukazała). Dominował więc trans w różnych postaciach - ten z kręgu muzyki improwizowanej, bliższy muzyce współczesnej, i ten związany z polirytmią muzyki afrykańskiej.


Posłuchaj
120:00 2023_10_02 23_00_08_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Polscy off-gitarzyści (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 2.10.2023

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo