Muzyka z kręgu Piastowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 07:30
W środowym wydaniu "Nocnej strefy" Rafał Księżyk zabrał słuchaczy do Katowic przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
Koncert YeShe Antoniego Gralaka w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Koncert YeShe Antoniego Gralaka w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku malarska pracownia na strychu przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach była siedzibą najciekawszego środowiska undergroundowego w Polsce tamtych czasów. Krąg artystów, zwany Oneiron bądź Śnialnia, działał na marginesie, ale oddziaływał niezwykle szeroko.

Słuchaliśmy muzyki związanej z tym miejscem. Wystąpili Tadeusz Sławek i Bogdan Mizerski, Yeshe, Osjan i Furia.

Pracownia Piastowska 1 to nieformalna instytucja kultury, która na mapie miasta istnieje już prawie od 60 lat. Na początku roku 1960 Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz – wybitni śląscy artyści  objęli przystosowaną część strychu pod tym adresem. Pracownia, położona w samym centrum miasta, wkrótce stała się przestrzenią nie tylko twórczości obojga malarzy, ale również spotkań, kontaktów i realizacji zespołowych.

Neoawangarda, alternatywa, buddyzm i inne wątki kultury niezależnej stworzyły w tym miejscu prawdziwą oazę wolności, rzadko spotykaną w środkowym PRL-u. Trwający ponad pół wieku fenomen Piastowskiej jest na obszarze kultury zjawiskiem, którym Śląsk wyróżnia się zarówno w skali kraju, jak i Europy.

Dzisiaj jest to również miejsce aktywności Fundacji Oneiron, której celem jest wspieranie i upowszechnianie różnych form sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Urszuli Broll, Antoniego Halora i Andrzeja Urbanowicza, oraz grupy Oneiron, którą wymienieni artyści współtworzyli.

(opis ze strony Pracownia Piastowska 1 na Facebooku)

Posłuchaj
114:19 2022_05_25 23_00_27_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyka z kręgu Piastowskiej (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Muzyczne przygody Antoniego Gralaka

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 00:55
Antoni "Ziut" Gralak należy do najważniejszych postaci polskiego off jazzu. Właśnie wydał książkę "Pomiędzy". To barwne wspomnienia ze swej muzycznej ścieżki. W "Nocnej strefie" zajrzeliśmy do książki i zilustrowaliśmy ją muzyką, m.in. Tie Break, Graal, YeShe, Stonka, Free Cooperation
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmische Musik dla Klausa Schulze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 13:07
Gdy 26 kwietnia zmarł Klaus Schulze, żegnano go jako pioniera i giganta muzyki elektronicznej. Nie jest to jednak jedyny powód do jego chwały.
rozwiń zwiń