Kosmische Musik dla Klausa Schulze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 13:07
Gdy 26 kwietnia zmarł Klaus Schulze, żegnano go jako pioniera i giganta muzyki elektronicznej. Nie jest to jednak jedyny powód do jego chwały.
Klaus Schulze
Klaus SchulzeFoto: Tomasz Krufczyk / Forum

W końcu lat 60. XX wieku Schulze był na pierwszym froncie awangardy niemieckiego rocka i z jego udziałem wykluwał się nurt nazwany "Kosmische Musik". Na tym najbardziej pionierskim wątku jego twórczości skupiło się wspomnienie artysty w "Nocnej strefie". Wystąpili m.in. Tangerine Dream, Ash Ra Tempel, The Cosmic Jokers, Sand.

Klaus Schulze rozpoczął karierę muzyczną w latach sześćdziesiątych. Wkrótce dołączył do stawiającego wówczas pierwsze sceniczne kroki zespołu Tangerine Dream, z którym zadebiutował krążkiem "Electronic Meditation". Artysta współpracował także z wspomnianymi Ash Ra Tempel i The Cosmic Jokers. Ostatecznie jednak rozpoczął karierę solową.

Razem z Lisą Gerrard – wieloletnią opoką Dead Can Dance i znakomitą kompozytorką muzyki filmowej – w 2009 roku, z okazji obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej, stworzył utwór "Hommage à Polska" ("W hołdzie Polsce").

Artysta, który na muzycznej scenie działał od ponad 50 lat, w czerwcu tego roku miał wydać nową płytę – "Deus Arrakis". Dzięki jego współpracy z Hansem Zimmerem przy nagrodzonej Oscarem ścieżce dźwiękowej do remake'u filmu "Diuna" poczuł ogromną wenę: "Od tego momentu poczułem się całkowicie uwolniony i po prostu grałem. Zdałem sobie sprawę, że "Deus Arrakis" stał się kolejnym salutem dla Franka Herberta i daru życia w ogóle" - mówił Schulze. 


Posłuchaj
117:08 2022_05_11 23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Kosmische Musik dla Klausa Schulze (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Zobacz więcej na temat: Rock Dwójka Rafał Księżyk
Czytaj także

Igor Seider z projektem Kambo. "Mama Selita potrzebowała oddechu"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:01
Igor Seider, wokalista grupy Mama Selita powraca z nowym projektem, czyli Kambo. Muzycy już planują nagranie materiału na EP-ke i przyszłoroczne koncerty. 
rozwiń zwiń