Low i smutni poeci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 01:00
W ostatni weekend zmarła Mimi Parker, perkusistka i wokalistka istniejącej niemal 30 lat amerykańskiej grupy Low. Muzyka tej grupy, legendy sceny alternatywnej, choć opisywana wielokrotnie jako slowcore, wykracza daleko poza tę definicję.
Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński ostrzegają i zachęcają: będzie smutek, ale i świetny muzyczny poziom
Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński ostrzegają i zachęcają: będzie smutek, ale i świetny muzyczny poziomFoto: Shutterstock/Baramyou0708

Prezentowaliśmy ją w naszych audycjach przez lata i wrócimy do niej raz jeszcze przy tej smutnej okazji.

W tej samej audycji posłuchamy dźwiękowych opowieści poświęconych zmarłym tragicznie poetom z trudnymi, naznaczonymi mrokiem życiorysami. Poetom przeklętym. Zebrał je na swojej nowej płycie "Songs for Sad Poets" ("Piosenki dla smutnych poetów") irański twórca muzyki elektronicznej Siavash Amini, a wiersze dopisał do tego albumu nowojorski filozof i literat Eugene Thacker.

Ostrzegamy więc, że będzie smutno, ale obiecujemy, że muzycznie na fantastycznym poziomie. I serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek!

Posłuchaj
114:39 2022_11_10 23_00_06_PR2_Nocna_strefa.mp3 Low i smutni poeci (Nocna strefa/Dwójka) 

"Nocna strefa" to 2-godzinne pasmo autorskie, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Ewa Szczecińska i Krzysztof Dziuba (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński oraz Rafał Księżyk (na zmianę, co drugą środę), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Pierre Henry i muzyczne księgi umarłych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 12:00
Słuchaliśmy utworów, które zostały zainspirowane egipską "Księgą umarłych" i tybetańską "Księgą umarłych", ale nie tylko. W roli głównej francuski pionier muzyki elektronicznej Pierre Henry i jego dzieła "Le Voyage" i "Le Livre Des Morts Égyptien".
rozwiń zwiń