Burt Bacharach - piosenka jako dzieło sztuki (cz. 1. i 2.)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 07:05
W "Nocnej strefie", w dwóch kolejnych audycjach, pożegnaliśmy znakomitego kompozytora, jednego z mistrzów piosenki - Burta Bacharacha.
Burt Bacharach pożegnał się ze światem w wieku 94 lat
Burt Bacharach pożegnał się ze światem w wieku 94 latFoto: PAP/Photoshot/Simon Jay Price

Burt Bacharach z pisania piosenek uczynił dzieło sztuki. Znakomity kompozytor zmarł 8 lutego w wieku 94 lat. - W audycji z pewnością pojawi się muzyka z jego autorskich albumów - zapowiada Piotr Metz.

"Już nigdy nie będzie takiego kompozytora jak on, zbyt wysoko zawiesił poprzeczkę" - napisała na Twitterze po śmierci Burta Bacharacha sławna wokalistka Sheryl Crow. "Jego piosenki będą żyć wiecznie" - orzekł Brian Wilson, lider grupy The Beach Boys. W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy, którzy mieli zaszczyt znać osobiście lub tylko z piosenek jednego z najwybitniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku.

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem, sześciokrotny laureat Nagrody Grammy w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych był akompaniatorem i kierownikiem zespołu Marleny Dietrich. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. współpracował głównie z autorem tekstów Halem Davidem.

Piosenki Bacharacha są wykonywane przez wielu popularnych artystów, takich jak The Carpenters, Aretha Franklin, Jack Jones, Tom Jones, Dusty Springfield, Luther Vandross i Dionne Warwick. Jego muzyka, z reguły klasyfikowana jako easy listening, ma zazwyczaj charakterystyczne, przyjemne i łatwo wpadające w ucho melodie oraz bardzo wyrafinowany styl.

52 z jego piosenek trafiły na listę przebojów "Top40". Wiele z jego utworów zostało nagranych przez popularnych artystów jazzowych, jak Stan Getz i Wes Montgomery.

Burt Bacharach pojawił się w kilku małych rolach w szeregu hollywoodzkich filmów, między innymi we wszystkich trzech komediach o przygodach Austina Powersa.


Posłuchaj
114:29 2023_02_14 23_00_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Burt Bacharach - piosenka jako dzieło sztuki (Nocna strefa/Dwójka)

115:25 2023_02_21 23_00_16_PR2_Nocna_strefa.mp3 Burt Bacharach - piosenka jako dzieło sztuki cz. 2 (Nocna strefa/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 14.02.2023 i 21.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Trójka Burta Bacharacha – wspominamy giganta muzyki popularnej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 16:25
"Walk on By", "Raindrops Keep Fallin' on My Head", "I Just Don't Know What to Do with Myself" – to tylko trzy spośród dziesiątek niezapomnianych przebojów, jakie pozostawił po sobie Burt Bacharach. Genialny kompozytor zmarł w wieku 94 lat.
rozwiń zwiń