"And the Sun Stood Still" - festiwal Ephemera w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 00:55
Zgodnie z zapowiedziami w czwartkowej "Nocnej strefie" retransmitowaliśmy długo oczekiwaną premierę utworu skomponowanego na specjalne zamówienie festiwalu Ephemera i wykonanego podczas jego ostatniej edycji. 
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Napisały go wspólnie dwie artystki należące do młodszego pokolenia polskiej sceny muzycznej - Teoniki Rożynek i Aleksandra Słyż - bardzo zainteresowane możliwościami, jakie daje współczesne instrumentarium elektroniczne, ale w tym utworze łączące elektronikę z zespołem instrumentów dętych (waltornia, puzon, tuba).

Obie twórczynie w ich 35-minutowym "And the Sun Stood Still" połączyła też bardzo mocna koncentracja na sound designie. Utwór został starannie przygotowany nie tylko pod względem formy, ale też niuansów brzmienia - mamy nadzieję, że rejestracja oddała w jak największym stopniu to, co słyszała 17 czerwca br. widownia Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, gdzie kompozycja miała świetnie przyjętą festiwalową premierę.

Obok retransmisji koncertu w audycji nowości, także z kręgu szeroko pojętej elektroniki. 


Posłuchaj
114:03 2023_06_22 23_00_17_PR2_Nocna_Strefa.mp3 "And the Sun Stood Still" - festiwal Ephemera w Studiu Lutosławskiego (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

Aleksandra Kaca - muzyka poskładana z dźwięków miasta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 23:00
Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Kaca, która w swoich aktywnościach łączy rozmaite sfery działania w kulturze: jest menadżerką i organizatorką imprez muzycznych, komponuje i wykonuje piosenki, występuje na scenie i tworzy muzykę, w której często sięga po media elektroniczne, łącząc je z instrumentami akustycznymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ephemera - młodsza siostra Unsoundu 

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 00:55
Od 15 do 18 czerwca w Warszawie kolejna edycja Ephemery - festiwalu organizowanego w stolicy przez twórców krakowskiego Unsoundu. W programie nie zabrakło wątków łączących oba festiwale. Gośćmi audycji Bartka Chacińskiego i Jacka Hawryluka były Martyna Basta i Małgorzata Płysa.
rozwiń zwiń