Ephemera - młodsza siostra Unsoundu 

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 00:55
Od 15 do 18 czerwca w Warszawie kolejna edycja Ephemery - festiwalu organizowanego w stolicy przez twórców krakowskiego Unsoundu. W programie nie zabrakło wątków łączących oba festiwale. Gośćmi audycji Bartka Chacińskiego i Jacka Hawryluka były Martyna Basta i Małgorzata Płysa.
Martyna Basta
Martyna BastaFoto: materiały promocyjne

Pojawi się niedawny gość Unsoundu - ukraiński kompozytor Heinali, będą też koncerty Aleksandry Słyż i Piotra Kurka oraz innego wielokrotnego gościa krakowskiej imprezy Robina Foxa. Pojawi się też indonezyjski duet Gabber Modus Operandi. Ale z drugiej strony - ambientowa sensacja z Francji, Malibu, jak również lubiany i oczekiwany w Polsce Phil Elverum, zdecydowanie lepiej znany pod szyldem Mount Eerie. Usłyszymy w jego wykonaniu podczas Ephemery premierowy materiał, dopiero przygotowywany w wersji płytowej.

Jak przystało na młodszą siostrę Unsoundu, Ephemera ma dość sfeminizowane oblicze. W Polsce nietrudno taką perspektywę przyjąć, dzięki całej nowej generacji kompozytorek eksperymentujących z elektroakustyczną formą: poza Aleksandrą Słyż pojawią się Teoniki Rożynek i Martyna Basta.

Ta ostatnia gościła w radiowej Dwójce. Poza tym w audycji o całym programie imprezy opowiedziała też jej współtwórczyni, Małgorzata Płysa.


Posłuchaj
116:06 2023_05_25 23_00_03_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Ephemera - młodsza siostra Unsoundu (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Goście: Martyna Basta (kompozytorka), Małgorzata Płysa (współtwórczyni festiwalu Ephemera)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Sahel i dudy w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 00:55
W tym wydaniu "Nocnej strefy" za sprawą przeglądu płytowych nowości wybraliśmy się do Afryki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety z GRM. Co w awangardzie piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 07:00
W "Nocnej strefie" zajrzeliśmy do serii, która portretuje współcześnie działające kompozytorki i kompozytorów nowej muzyki i próbuje ich wpisać w tradycję francuskiej Groupe de Recherches Musicales.
rozwiń zwiń