"Amor i Mars" w Starym Sączu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 10:00
Podczas finałowego koncertu na 43. Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej znakomite dzieło Claudia Monteverdi wykonała szwajcarska grupa Ensemble Thélème. Zapraszamy do słuchania i oglądania!

ZOBACZ WIDEO

Program:

"Amor i Mars"

Wyk. Ensemble Thélème (Szwajcaria), kier. art. Jean-Christophe Groffe.

Claudio Monteverdi utrzymywał, że wynalazł styl muzyczny odpowiedni do oddania wzburzenia i walki; z pewnością w jego czasach była to prawda, ale już znacznie wcześniej czyny Marsowe bywały przedmiotem kunsztownych, ilustracyjnych opracowań muzycznych. Finałowy koncert festiwalu poświęciliśmy fascynującemu światu francuskich chansons epoki renesansu. Szwajcarski zespół wokalny z towarzyszeniem dwóch lutni i consortu viol da gamba zaprezentował muzykę bitewną i miłosną dwóch najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku, Clémenta Janequina i Claude’a Le Jeune’a. Tematyczny splot miłości i śmierci znalazł tu kolejną interpretację, tym razem z przymrużeniem oka, z typowym paryskim wdziękiem.

(materiały prasowe)

Patronat nad 43. Starosądeckim Festiwalem Muzyki Dawnej sprawuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Na transmisję w niedzielę (4.07) w godz. 19.30-21.30 zapraszała Klaudia Baranowska. Koncert transmitowany był na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebook Dwójki i kanał YouTube Dwójki. Audycję "Dawna promenada" ze studia poprowadzi Magdalena Łoś.

Zobacz więcej na temat: muzyka dawna

Czytaj także

43. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. "Pasja wg św. Jana" Bacha [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 21:30
Z 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej transmitowaliśmy koncert inauguracyjny z kościoła św. Elżbiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profeti della Quinta w Starym Sączu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 07:00
Profeti della Quinta - to kolejni artyści, których usłyszeliśmy podczas 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W ich wykonaniu zabrzmiało "Ego dormio et cor meum vigilat" z niedawno odkrytego rękopisu, pochodzącego z XVI wieku. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń