Polskie Radio
Section05
Magdalena Łoś

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel MUZYKA KULTURA Dwójka

Wystartował festiwal Misteria Paschalia. "Zapamiętam ten dzień na całe życie"

- Ludzie z całego świata przyjeżdżają, by słuchać wykonań Jordiego Savalla. Na Pasję według św. Jana pod jego kierownictwem czekaliśmy w Krakowie dosyć długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości na festiwalu Misteria Paschalia. W niedzielę (24.03) zainaugurowano wydarzenie zaliczane do jednych z najważniejszych w Europie w kategorii muzyka dawna.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Jordi Savall Dwójka Magdalena Łoś Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA Jan Sebastian Bach KULTURA Kraków

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Kraków Magdalena Łoś muzyka dawna barok KULTURA Dwójka MUZYKA Vincent Dumestre

Ewa Podleś we wspomnieniach. Izabela Kłosińska: ona cała była muzyką

- Jej technika, sposób podejścia do zawodu, przygotowanie i zdecydowanie było niesamowite, była wielkiej klasy profesjonalistką. Na egzaminie do Akademii Muzycznej stanęła już jako gotowa śpiewaczka, te jej koloratury i sposób przekazywania frazy i emocji, w tym nie było nic sztucznego. Cała była muzyką - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska, znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Dwójka Ewa Podleś Jerzy Marchwiński Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Izabela Kłosińska Łukasz Borowicz Stanisław Leszczyński Waldemar Dąbrowski Wiesław Ochman Piotr Kamiński opera

"Beyond". Jakub Józef Orliński: to mój pamiętnik, kawał artystycznego życia [WIDEO]

-  Jestem coraz bardziej podekscytowany i coraz bardziej mnie to fascynuje, że to się dzieje i dla mnie to jest cały czas niesłychane, że ja w ogóle dostałem taką szansę, żeby nagrać jakikolwiek album - mówił w Dwójce światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński, który właśnie wydał nową płytę zatytułowaną "Beyond".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Józef Orliński śpiew album płyta Magdalena Łoś MUZYKA

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Daniel Stabrawa Paweł Siwek Magdalena Łoś Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

II Konkurs Szymanowskiego. Seina Matsuoka najlepsza w kategorii skrzypce

Japonka Seina Matsuoka zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce. - Zamykający finał Jakub Staszel to zaledwie dwudziestoletni skrzypek i wirtuoz pierwszej miary. Należy docenić solidność przygotowania i pewność w grze, jaką ma najmłodsza w całym konkursie Maya Wichert, która doskonale współpracowała z orkiestrą - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego skrzypce MUZYKA Magdalena Łoś Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

II Konkurs Szymanowskiego. "Poziom wykonań w II etapie był niezwykle wysoki"

- Słuchaliśmy dwunastu prezentacji konkursowych, każdego dnia to było sześć recitali trwających blisko godzinę. Oceniało je siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Daniela Stabrawy. Zgodnie z regulaminem do finału przeszło pięcioro skrzypków. Poziom wykonań był naprawdę niezwykle wysoki - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego skrzypce Dwójka MUZYKA Magdalena Łoś

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Londyn koncert Karol Furtak Magdalena Łoś Dwójka orkiestra

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus koncert Magdalena Łoś muzyka dawna MUZYKA Dwójka

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent muzyka klasyczna MUZYKA Martyna Pastuszka skrzypce Magdalena Łoś NOSPR koncert

Anna Radziejewska: traktuję mój głos jako instrument grający różną muzykę

- Chcemy popularyzować trochę mniej znaną muzykę, która jest znakomita i nierzadko bywa niedoceniana. Coraz częściej odkrywamy kobiety jako wspaniałe twórczynie i kompozytorki, faktycznie tegoroczny festiwal jest przepełniony kobiecością - mówiła w Dwójce Anna Radziejewska, mezzosopranistka, dyrektor programowy festiwalu Dramma per Musica.
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna śpiew pieśń Dwójka Magdalena Łoś

Posmysz, Latawiec, Rymkiewicz - wspomnienia

W dzień Wszystkich Świętych, w specjalnej popołudniowej audycji, wspominaliśmy wybitne postaci polskiej kultury: pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz - Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką - Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego - Jarosława Marka Rymkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Jarosław Marek Rymkiewicz Dwójka Magdalena Łoś Włodzimierz Bolecki Wojciech Chmielewski