"»Hanka Bielicka« wyglądało na afiszu lepiej niż »Anna Weronika Bielicka«"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 18:03
- W tamtych czasach bardzo przywiązywano wagę również do tego, jak brzmi nazwisko na afiszu. Jan Maluszek to jest Juliusz Osterwa. Maluszka nikt by wtedy nie wypuścił na scenę, z całym szacunkiem dla maluszków - mówił Tomasz Mościcki, związany z Programem 2 Polskiego Radia historyk teatru.
Hanka Bielicka
Hanka BielickaFoto: PAP/PAP

Posłuchaj
121:25 2021_05_15 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Hanka Bielicka - aktorka charakterystyczna i charyzmatyczna (Dwie do setki/Dwójka) 
Jeremi Przybora PAP 1200.jpg
Wspomnienie radiowych gigantów w 96. rocznicę Polskiego Radia

Humor, aktorskie rzemiosło dopracowane do perfekcji, wielki talent, kapelusze i najsłynniejsza chrypka świata. Bohaterką audycji "Dwie do setki" była Hanka Bielicka (właśc. Anna Weronika Bielicka) - aktorka i artystka kabaretowa.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy" – to jedno ze słynniejszych zdań wypowiedzianych przez Hankę Bielicką. Publiczność kochała ją za humor, bezpośredniość, niepowtarzalny styl i liczne wybitne kreacje aktorskie. Wykształcona jeszcze przed wojną, w słynnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej.

- Studiowała od 1936 do 1939 roku. Jej koleżanką z roku była Danuta Szaflarska, a kolegą - Jerzy Duszyński. Na korytarzach PIST-u na pewno spotykała się także z uczącym się na wydziale reżyserii Erwinem Axerem. Trudno sobie wyobrazić lepsze towarzystwo, bo przecież to byli ludzie, którzy potem mieli stanowić o wielkości polskiego teatru - podkreślał Tomasz Mościcki.

Dziunia z "Podwieczorku"

Hanka Bielicka karierę rozpoczynała w Teatrze Dramatycznym. Jej przeznaczeniem była jednak estrada, z którą związała się na kilkadziesiąt lat. Ogromną popularność Bielickiej przypieczętowały występy w radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie". Wykreowana przez nią postać Dziuni Pietrusińskiej to jedna z najbardziej wyrazistych postaci w historii polskiej radiofonii.

W audycji opowiadaliśmy o rolach teatralnych, filmowych i kabaretowych Hanki Bielickiej oraz o jej śladach pozostawionych w Polskim Radiu. Artystkę wspominali również: aktorki Emilia Krakowska, Beata Jankowska-Tzimas i Lidia Stanisławska oraz Jacek Mikołajczyk - dyrektor artystyczny Teatru Syrena, z którym artystka była związana przez 40 lat.

Dzięki zasobom Archiwum Polskiego Radia przypomnieliśmy także wybrane piosenki i skecze w wykonaniu "najpiękniejszej chrypki świata" i przywołaliśmy jej wspomnienia.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Hanka Bielicka. Babcia, krokodyl i Dziunia z chrypką

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 05:42
15 lat temu, w 9 marca 2006 roku zmarła Hanka Bielicka, nazywana "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury. I do samego końca nie opuszczało jej poczucie humoru.
rozwiń zwiń