Polskie Radio
Section05
aktorstwo

Krzysztof Zanussi o Janie Nowickim: nie pamiętam jego słabej roli

"Był to człowiek bardzo wielu talentów, bardzo paradoksalnego napięcia. Było w nim coś podobnego jak u Vittoria Gassmana, tzn. on miał warunki amanta, a tymczasem cała jego natura dążyła do tego, żeby demaskować swoje postacie, żeby je podważać, żeby je kwestionować" - tak zmarłego aktora Jana Nowickiego wspominał reżyser Krzysztof Zanussi.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowicki odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy aktorstwo Stary Teatr w Krakowie Krzysztof Zanussi

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Poruszenie odbiorcy i siła miłości. Katarzyna Figura o aktorstwie i życiu prywatnym

W filmie Jakuba Skoczenia "Chrzciny", którego najważniejszym walorem są kreacje aktorskie, Katarzyna Figura, specjalnie do tej roli zmieniona fizycznie, zagrała postać starszej, wiejskiej kobiety, Marianny. – W aktorstwie najważniejsze dla mnie jest to, żeby odbiorca był zaskoczony i poruszony. Nie chcę, nie lubię i nie będę dawać mu tego, czego oczekiwałby ode mnie – deklaruje aktorka w audycji "Spotkanie z…".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Figura aktorstwo Joanna Sławińska film polski

Zbigniew Cybulski - legendarny aktor, otwarty człowiek i społecznik

- Zbigniew Cybulski niechętnie mówił o swoim dzieciństwie i młodości. Miałam ogromne szczęście, znalazłam rodzinne archiwum, tam odkryłam fotografie i opis domu, w którym wychowywali go dziadkowie. To pozwoliło mi odtworzyć to, co ukształtowało Zbigniewa Cybulskiego - mówiła w Dwójce Dorota Karaś, autorka książki "Cybulski. Podwójne salto".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Dwójka kino aktor aktorstwo aktorzy Roch Siciński Monika Zając

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM TEATR II wojna światowa Armia Krajowa KULTURA

Sebastian Stankiewicz: staram się grać tak, aby zaskoczyć samego siebie

Od kilku lat Sebastian Stankiewicz nieustannie pojawia się na wielkim ekranie. Z radością występuje również w Teatrzyku Gędźba, w którym wykorzystuje swój komediowy i kabaretowy talent. Aktor w audycji "Spotkanie z..." opowiedział między innymi o tym, skąd tak wiele ról w jego dorobku, jak postrzega aktorstwo i o swojej działalności kabaretowej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo Sebastian Stankiewicz kino