Polskie Radio
Section05
kabaret

NASZ WYWIAD "Walić wyłącznie w jedną stronę". Kabaret w swym szlachetnym wymiarze to historia zamknięta

W ostatnim czasie przez polskie media i portale społecznościowe przetoczyła się fala komentarzy na temat wulgarnego skeczu jednego z popularnych kabaretów. O to czy kabarety jeszcze śmieszą, jaka jest ich kondycja i poziom oraz czego oczekuje publiczność zapytaliśmy Marcina Wolskiego, pisarza, dziennikarza i satyryka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA satyra kabaret Marcin Wolski

Wiesław Michnikowski. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wiesław Michnikowski - aktor o niesamowitym talencie komediowym, niezapomniany z kreacji m.in. w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Dudek czy słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" - niezmiennie śmieszy kolejne pokolenia Polaków. Był aktorem charakterystycznym o niesamowitej sile komicznej, ale jego vis comica podszyta była melancholią.  
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Barbara Krafftówna Juliusz Machulski kino kabaret Kabaret Starszych Panów aktor Podwieczorek przy mikrofonie (RWE 1955-57) Warszawa telewizja

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija setna rocznica urodzin artysty.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski kabaret HISTORIA

"Wielkim lirykiem był". Andrzej Waligórski we wspomnieniach

- W momencie, gdy ktoś stwierdzał o nim, że jest poetą, zawsze od razu ripostował: "Nie, ja jestem satyrykiem". Nie wiem, dlaczego tak się przed tym bronił. Był fantastycznym lirykiem. Miał piękne skojarzenia, bardzo poetyckie, ciepłe, które otwierały inną furtkę w jego duszy - tak Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita" wspominał w archiwalnym nagraniu Andrzeja Waligórskiego. 10 maja minęło 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski Magda Mikołajczuk kabaret Polskie Radio Wrocław

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona preprezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA kabaret

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła artystka w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot