REKLAMA

Adam Didur. Prawie 1000 przedstawień w Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 21:23
Bohaterem audycji był Adam Didur, jeden z najsłynniejszych basów w całej historii opery, żyjący w latach 1873-1946. 
Adam Didur
Adam DidurFoto: NAC

Jego kariera przebiegała na najważniejszych scenach świata, przede wszystkim najpierw mediolańskiej La Scali, a później przez ćwierć wieku w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie wykonał blisko 1000 przedstawień.

***

Adam Didur (1874-1946) był solistą Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, a także Opery Warszawskiej i Lwowskiej w okresie międzywojennym. Po wojnie został mianowany dziekanem Wydziału Wokalnego w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach, organizował również Operę Śląską w Bytomiu.

Niezwykle muzykalny, rozporządzający jednym z najpiękniejszych głosów basowych. W życiu osiągnął chyba wszystko. Był sławny, przystojny, miał pięć córek, spośród których trzy, tak jak on, śpiewały w Metropolitan Opera. Kochali go na całym świecie, pojawiał się na pocztówkach i okładkach popularnych gazet. Znany był z uwielbienia do samochodów, jedno z aut dostał nawet w prezencie od Jana Kiepury. Z Enrico Caruso występował ponad 140 razy. Znał Ignacego Jana Paderewskiego i podobnie jak on angażował się w sprawy polskie na arenie międzynarodowej.

- Przeszedł do historii jako jeden z największych artystów w dziejach sztuki śpiewaczej. A startował z całkowitych dołów społecznych, bo urodził się jako nieślubny syn córki leśniczego w Woli Sękowej k. Sanoka. Dopiero później jego matka poślubiła miejscowego nauczyciela Antoniego Didura i ten go usynowił - mówił w Dwójce Józef Kański, muzykolog i krytyk muzyczny.

Czytaj także: 


Posłuchaj
59:19 2022_11_30 22_00_52_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Adam Didur. Prawie 1000 przedstawień w Metropolitan Opera (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 22.00

djr/kor

Czytaj także

Stefania Toczyska - mezzosopran wybitny

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 23:00
Stefania Toczyska - jeden z najwybitniejszych mezzosopranów całego XX wieku - była bohaterką kolejnej audycji Piotra Nędzyńskiego "Polskie gwiazdy opery". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak i jej wspaniały sopran

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Aleksandra Kurzak - jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów.
rozwiń zwiń