REKLAMA

Stefania Toczyska - mezzosopran wybitny

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 23:00
Stefania Toczyska - jeden z najwybitniejszych mezzosopranów całego XX wieku - była bohaterką kolejnej audycji Piotra Nędzyńskiego "Polskie gwiazdy opery". 
Stefania Toczyska to gwiazda wielu teatrów operowych na całym świecie
Stefania Toczyska to gwiazda wielu teatrów operowych na całym świecieFoto: Shuterstock/Aleksey Sagitov

- Jej kariera przypadła przede wszystkim na ostatnie ćwierćwiecze XX wieku. Miała takie rywalki jak Fiorenza Cossotto, Agnes Baltsa, Lucia Valentini Terrani, potem także Olga Borodina. Była wspaniała w repertuarze włoskim, francuskim, słowiańskim, między innymi polskim - zapowiadał prowadzący audycję Piotr Nędzyński. 

Stefania Toczyska ukończyła studia wokalne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku pod kierunkiem Barbary Iglikowskiej (1972). Zdobyła najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych w Tuluzie, Paryżu i 's-Hertogenbosch (1971-1973). Została solistką Opery Bałtyckiej i z wielkim sukcesem zadebiutowała w tytułowej roli Carmen Bizeta (1973). Powszechnie chwalono ją za głos i stworzoną postać. Zapraszana na występy przez inne sceny operowe kraju i filharmonie, pojawiła się w roli Carmen w warszawskim Teatrze Wielkim 3 czerwca 1973 roku i ponowiła ją tu 27 lutego 1977, mając za partnera Wiesława Ochmana. 

Był to początek wielkiej kariery znakomitej mezzosopranistki. W 1979 roku Toczyska debiutowała w Ameryce w San Francisco Opera, jako Laura w Giocondzie (także z udziałem Renaty Scotto i Luciano Pavarottiego). Jej debiut w Covent Garden w Londynie odbył się w 1983 (w roli Amneris w Aidzie).

W 1988 roku zadebiutowała w Metropolitan Opera, jako Marfa w "Chowańszczyźnie" Musorgskiego, później tamże kreowała role w "Aidzie", "Trubadurze", "Borysie Godunowie", "Balu maskowym", "Adrianie Lecouvreur" i "Rusałce". Po raz ostatni na deskach Metropolitan Opera wystąpiła w 1997 roku (jako Ulryka w "Balu maskowym" Verdiego).

(opis ze strony internetowej Teatru Wielkiego)


Posłuchaj
59:04 2022_03_29 22_00_52_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Stefania Toczyska - mezzosopran wybitny (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Z ról operowych Teresy Żylis-Gary

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 09:32
Bohaterką kolejnej audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Teresa Żylis-Gara - światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giovanni Pacini "Saffo". Operowa opowieść o Safonie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Giovanni Pacini to twórca blisko 90 oper. Podczas audycji słuchaliśmy najsłynniejszej z nich, zatytułowanej "Saffo", w nagraniu z 1967 roku. W roli tytułowej - wielka turecka śpiewaczka Leyla Gencer.
rozwiń zwiń