REKLAMA

Uwertury Rossiniego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 18:00
22 listopada 1958 roku Fritz Reiner zarejestrował z Orkiestrą Symfoniczną w Chicago jeden ze swoich najbardziej popularnych albumów. Znalazły się na nim uwertury do oper Gioacchino Rossiniego. Jak brzmi ta płyta dzisiaj?
Gioacchino Rossini to jeden z najsłynniejszych twórców oper w stylu włoskiego bel canto
Gioacchino Rossini to jeden z najsłynniejszych twórców oper w stylu włoskiego bel cantoFoto: Shutterstock/Zero05Ard

Według nas nic nie straciła na atrakcyjności. A kto podążył śladem Reinera? Claudio Abbado? Antonio Pappagno? A może Marc Minkowski?

W wakacyjnym remanencie polecaliśmy nieśmiertelne interpretacje uwertur do Cyrulika sewilskiego, Kopciuszka, Wilhelma Tella, Sroki złodziejki, Włoszki w Algierze i Jedwabnej drabinki.

***

Gioacchino Rossini to jeden z najsłynniejszych twórców oper w stylu włoskiego bel canto. Cyrulik sewilski, William Tell czy Włoszka w Algierze – to tylko kilka z jego najbardziej znanych oper.

Rossini miał styczność z muzyką już jako dziecko, ponieważ jego matka była śpiewaczką, zaś ojciec – trębaczem. Młody Gioacchino edukację rozpoczął bardzo wcześnie, uczył się śpiewu, gry na wiolonczeli i waltorni. Jako piętnastolatek rozpoczął naukę w bolońskim liceum muzycznym, gdzie uczył się zasad kompozycji.

Jednak porzucił szkołę, osiągając osiemnaście lat, ponieważ nadarzyła mu się okazja wystawienia pierwszej opery. W kolejnych latach odnosił sukcesy kompozytorskie – był jednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów, aż do 1829 roku, gdy przeszedł na emeryturę.

Nie jest tajemnicą, że Rossini był nie tylko genialnym kompozytorem, ale również... kucharzem. Podobno kuchnia stała się jego ogromną jego pasją, gdy w pewnym momencie swojego życia przestał komponować. - To była kuchnia wymyślna, fantastyczna, z wieloma dodatkami, których na co dzień nie mamy na stole. Łączenie mięsa, trufli, czasem ad hoc wymyślanych przez niego cudownych potraw, które dzisiaj brzmią trochę jak eliksiry - opowiadała w Dwójce reżyserka Natalia Babińska.

Posłuchaj
90:02 2022_08_06 17_00_00_PR2_Wakacje_z_Plytami.mp3 Uwertury Rossiniego (Wakacje z Płytami/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wakacje z płytami

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Miniserial o Gioacchino Rossinim

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 11:00
Dwa kolejne spotkania z Waldemarem Malickim poświęcone zostały postaci Gioacchino Rossiniego i jego pozaoperowej twórczości.
rozwiń zwiń