Ernst Kantorowicz - wybitny mediewista

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 00:00
Mija sześćdziesiąt lat od śmierci Ernsta Kantorowicza. W pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji Łukasza Modelskiego rozmawialiśmy o wpływie badań historyka na postrzeganie i rozumienie średniowiecza. Naszym gościem był profesor Jerzy Pysiak z Uniwersytetu Warszawskiego.
W audycji rozmowa o wpływie badań Ernsta Kantorowicza na postrzeganie i rozumienie średniowiecza
W audycji rozmowa o wpływie badań Ernsta Kantorowicza na postrzeganie i rozumienie średniowieczaFoto: Shutterstock/rudall30

Ernst Kantorowicz - profesor honorowy uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem

Ernst Kantorowicz urodził się w 1895 roku w Poznaniu, w żydowsko-niemieckiej rodzinie. W 1931 roku uzyskał godność profesora honorowego uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem. Po Kryształowej Nocy opuścił Niemcy na zawsze. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a od 1951 roku - w Princeton. Tam też zmarł 9 września 1963 roku.

O kształtowaniu się idei królestwa

Najważniejszym dziełem Kantorowicza jest praca "Dwa ciała króla", poświęcona średniowiecznej teologii politycznej i zmianom w postrzeganiu osoby monarchy, a także kształtowaniu się idei królestwa. To jedna z najważniejszych książek XX-wiecznej humanistyki. Jest analizą fenomenu władzy królewskiej. Autor pyta w niej, kim był król? Namiestnikiem Boga na ziemi czy tylko człowiekiem z insygniami władzy? Jednostką uwikłaną w tryby historii czy wykonawcą planu Opatrzności?

W tym wydaniu "Mediewanny" rozmawialiśmy o wpływie badań Ernsta Kantorowicza na postrzeganie i rozumienie średniowiecza. Naszym gościem był profesor Jerzy Pysiak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
61:28 2023_09_30 23_00_07_PR2_Mediewanna.mp3 Ernst Kantorowicz - wybitny mediewista (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Zobacz więcej na temat: średniowiecze Łukasz Modelski
Czytaj także

Twórczość Mikołaja Olocha z Szamotuł

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 23:00
Gościem audycji "Mediewanna" był prof. Mieczysław Mejor z Instytutu Badań Literackich PAN. Rozmawialiśmy o dziełach Mikołaja Olocha z Szamotuł pt. "O niedolach, które rządzą na tym świecie" i "O marności życia dworskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sekwencje" Adama ze Świętego Wiktora

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 00:00
Gościem ostatniej audycji Łukasza Modelskiego przed wakacjami był ks. Łukasz Libowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń