Mucha: KE nie pozwala grać w kotka i myszkę, PiS zbiera efekty swoich działań

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:00
– Nie da się być we wspólnocie opartej na praworządności i jednocześnie tej praworządności z naszego kraju wyprowadzać – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Joanna Mucha, pytana o wniosek KE do TSUE o ukaranie finansowe Polski.

We wtorek Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja uważa, że Polska nie wykonała w pełni orzeczenia TSUE z 14 lipca o zawieszeniu działania tej Izby.


Posłuchaj
13:39 MuchaJoanna - PR3 2021_09_08-08-44-45_for_media.mp3 Joanna Mucha: wniosek do TSUE o kary wobec Polski to konsekwencja sześciu lat działań PiS (Salon polityczny Trójki)

 

paweł mucha 1200.jpg
Paweł Mucha: TSUE sam wskazywał, że organizacja sądownictwa to sprawa państw członkowskich

– Ten spór trwa blisko sześć lat – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Joanna Mucha. – Dzisiaj widzimy, że Komisja Europejska nie pozwala grać ze sobą w kotka i myszkę i PiS zbiera efekty swoich dotychczasowych działań. Nie da się być w UE i czerpać z tego korzyści i jednocześnie wychodzić z Unii Europejskiej, nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko – podkreśliła. 

"Konsekwencja sześciu lat działań"

Gość "Salonu Politycznego Trójki" podkreśliła, że "nie da się być we wspólnocie opartej na praworządności i jednocześnie tej praworządności z naszego kraju wyprowadzać". – Spójrzmy na ten problem i tę sytuację jako konsekwencję sześciu lat działań, które przyniosły wyłączenie funkcjonowania niezależnego Trybunału Konstytucyjnego i próbę wyłączenia funkcjonowania niezależnych sądów i niezawisłych sędziów – oceniła. 

Czytaj także: 

– Myślę, że dla KE w tej dzisiejszej sytuacji największe znaczenie ma to, że Polska owszem, deklaruje jakieś ruchy, np. jeśli chodzi o Izbę Dyscyplinarną, ale jednocześnie mamy sędziów nadal wyłączonych ze swojej pracy i nadal niemogących orzekać. Ich niezawisłość została dramatycznie naruszona i myślę, że tego typu czynniki dzisiaj KE będzie brała pod uwagę – dodała Joanna Mucha.

***

Tytuł audycjiSalon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Joanna Mucha (poseł Polski 2050)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 8.45

mbl/mk

Czytaj także

Sebastian Kaleta: jesienią chcemy powrócić do reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:31
- Mam nadzieję, że wrócimy do tego, co obiecywaliśmy Polakom, bo rzeczywiście oczekiwania i aspiracje naszych wyborców względem jakości sądownictwa są bardzo wysokie i możemy je wypełnić tylko podejmując odważne kroki reformatorskie - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europoseł PiS o wniosku KE do TSUE: wyraz złej woli, to wojna przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:00
- Działania Komisji Europejskiej to wojna nie przeciwko polskiemu rządowi, ale przeciwko Polsce. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ jest to bezpodstawna i bezprawna próba ukarania Polski przy łamaniu zarówno polskiej konstytucji, jak i prawa unijnego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski (europoseł, PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedmiot sporu może w ogóle zniknąć". Fogiel komentuje spór z KE o sądy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:11
- Komisja Europejska została poinformowana, że wciąż toczy się reforma wymiaru sprawiedliwości, że w wyniku dalszych prac przedmiot sporu prawdopodobnie w ogóle zniknie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń