X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sejm znowelizował ustawy o SN, KRS i prokuraturze. Komentarze polityków w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 11:18
Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m in. o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów i prokuraturze. O przyjętych zmianach w sądownictwie dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowniczych. Komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowniczych
Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowniczychFoto: PAP/Marcin Obara

Zmiany przewidują m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie  tak jak obecnie głosi przepis  dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) powiedział, że dzięki przyjętej nowelizacji zostanie przyspieszona procedura wyłonienia I prezesa Sądu Najwyższego. – Stan tymczasowości, który mamy obecnie w Sądzie Najwyższym, nie może trwać zbyt długo – mówił.  Mieliśmy sygnały, że różnymi kruczkami prawnymi pewna część sędziów będzie próbowała zablokować proceduralnie wybór nowego pierwszego prezesa, więc chcieliśmy reformę Sądu Najwyższego dokończyć – wyjaśniał.

Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska) stwierdził, że nowelizacja ustaw jest rzeczywistym końcem demokracji, w której niezawisłość sądów jest fundamentalnym elementem.  Mamy model prokuratorski Andrieja Wyszyńskiego - moskiewski, rosyjski: odpowiedzialności i decydowania politycznego o tym, kto i jaki wyrok ma zatwierdzić, prokurator tego pilnuje  mówił. – System politycznego nadzoru, ręcznego sterowania i prokuratorskiego wymiaru, który ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego i jest wyłącznie systemem zastraszania – mówił.

Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta) mówił o powodach krytyki nowelizacji ustaw ze strony opozycji.  Problem polega na tym, że w 2015 roku wyborcy rozstrzygnęli nie po jej myśli i dali władzę innemu ugrupowaniu, prezydentowi. Tu jest największy problem – zaznaczył. Skomentował również sytuację w Sądzie Najwyższym. – Prezydent ma 60 dni od momentu, kiedy przyjdą dokumenty z KRS, na podjęcie decyzji co do każdego sędziego z osobna. Pan prezes Iwulski kieruje Sądem Najwyższym dlatego, że tak zapisano w ustawie, to nie prezydent go wskazał – dodał.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe) wyraził obawy co do niezawisłości sądów, po wejściu w życie nowelizacji ustaw. – Nie powiem definitywnie, żeby zostawić światełko nadziei, ale został zamknięty etap niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów – mówił.  Obdzieranie z autorytetu osób i instytucji, które są fundamentami ustroju demokratycznego i państwa prawa, musi się skończyć katastrofą i w tym kierunku zmierzamy  dodał.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) stwierdził, że nowelizacja była odpowiedzią na sprzeciw sędziów wobec zmian w sądownictwie. – Jeżeli ma to służyć szybszemu wybraniu kolejnego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, to ten kolejny i tak będzie nielegalny – komentował.  Uważam, że to nie jest ostatnia ingerencja w ustawę, bo na pewno środowiska prawnicze coś wymyślą i na to będzie kolejna reakcja rządowa. Ta zabawa będzie trwała – dodał.

Barbara Dolniak (Nowoczesna) mówiła, że prawo powinno mieć charakter uniwersalny i nie może być uchwalane pod konkretne sytuacje czy osoby.  Potrzebujecie przepisów, które pozwolą na zmianę pierwszego prezesa – mówiła.  Dziś prokurator, jeśli ta ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, będzie mógł wkroczyć do każdego postępowania, ale nie określono w jakiej roli. To pozostawiono rozporządzeniu ministra sprawiedliwości – dodała.

W audycji dyskutowano też m.in. o referendum konsultacyjnym. Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin(Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski(Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Długi (Kukiz'15) i Barbara Dolniak (.Nowoczesna).
Data emisji: 21.07.2018 
Godzina emisji: 9.07

PAP/dk/mk

Czytaj także

Sejm przyjął nowe ustawy sądowe. "Usprawnienie postępowań ws. powołania do pełnienia urzędu"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 18:00
Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.
rozwiń zwiń