Szczyt ws. klimatu. Sellin: więcej czasu na neutralność klimatyczną to sukces

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 10:50
- Mamy inny punkt startowy od pozostałych członków UE i dlatego sukces premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie w Brukseli polega na tym, że zyskaliśmy więcej czasu na dochodzenie do neutralności klimatycznej i będziemy sięgać po pieniądze na tę transformację - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi audycji byli również Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jan Grabiec (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Rozenek (Lewica) i Adam Bielan (Porozumienie).
Audio
  • Politycy komentowali unijny szczyt w Brukseli ws. polityki klimatycznej (Śniadanie w Trójce)
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas szczytu w Brukseli. Z lewej premier Portugalii Antonio Costa
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas szczytu w Brukseli. Z lewej premier Portugalii Antonio CostaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas szczytu w Brukseli, zgodzili się co do tego, by w 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeden kraj został wyłączony z tego zobowiązania. Jest nim Polska. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że uzyskany zapis to "najlepszy z możliwych" mechanizmów realizacji ambitnej polityki klimatycznej. Po ogłoszeniu zapisu dotyczącego Polski, prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że jego realizacja może pozbawić nasz kraj unijnych funduszy. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że rozumie stanowisko polskiego rządu.

pap morawiecki merkel 1200.jpg
Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

"Walczył o interes ogólnoeuropejski"

Adam Bielan podkreślił, że nie przejmuje się wypowiedziami prezydenta Francji. Uzasadnił to tym, że Emmanuel Macron jest politykiem, który w ostatnim czasie robi wiele, by rozbić jedność europejską. Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki szczyt w Brukseli może uznać za udany.

- Walczył w stolicy Belgii o interes ogólnoeuropejski. Walczył o interes nie tylko Polski, ale także wielu innych biednych regionów, które dodatkowo poniosą olbrzymie skutki społeczne rewolucji na rynku produkcji energii - przypomniał europoseł.

Dodał, że szef polskiego rządu kładł na unijnym stole postulaty bardzo ważne z punktu widzenia całego świata. - To na przykład podatek węglowy od emisji dwutlenku węgla dla produktów spoza UE, które producenci chcą na jej terenie sprzedawać - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Zgoda w UE na neutralność klimatyczną. Polska na razie bez zobowiązań

Andrzej Rozenek sceptycznie ocenił negocjacje Mateusza Morawieckiego podczas unijnego szczytu. Jego zdaniem jest to efektem tego, że Polska w ostatnich latach zrobiła niewiele w kwestii ratowania klimatu. - Robiliśmy zaś wiele, by rozwijać energetykę węglową. To był błąd. To pójście pod prąd temu, czego oczekuje UE. Szkoda, bo Polska przez to może tracić finansowo, jeśli chodzi o wsparcie przemian energetyki w krajach unijnych - powiedział poseł.

"Nie mogliśmy rozwijać energetyki opartej na atomie"

Według Błażeja Spychalskiego Mateusz Morawiecki odniósł w Brukseli sukces. Przypomniał, że choć w Polsce dominuje energetyka węglowa, to coraz mocniej stawiamy na odnawialne źródła energii. - Sam na domu mam zainstalowane panele fotowoltaiczne i produkuję energię elektryczną. Jeżdżąc po kraju widzę, że robi tak coraz więcej osób - mówił.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy przypomniał, że pod kątem źródeł uzyskiwania energii Polska nie może stawiać się w jednym szeregu z krajami Europy Zachodniej. - W porównaniu do nich przez prawie 45 lat byliśmy pod komunistycznym butem i nie mogliśmy, tak jak one, rozwijać energetyki opartej na przykład na energii atomowej - zaznaczył. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zupełnie odmiennego zdania był Jan Grabiec. Poseł PO podkreślił, że nie podobają mu się efekty negocjacji premiera w Brukseli. - Jeśli premier oświadczył, że za 50 lat będziemy osiągać takie efekty, nad jakimi UE chce pracować teraz, to kto w Europie zgodzi się na przekazywanie Polsce pieniędzy na cele, których nie będziemy realizować? - pytał.

morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

"O własne interesy trzeba się bić"

Jarosław Sellin argumentował zaś podobnie do Błażeja Spychalskiego. - Mamy inny punkt startowy od pozostałych członków UE i dlatego sukces premiera na szczycie w UE polega na tym, że zyskaliśmy więcej czasu na dochodzenie do neutralności klimatycznej i będziemy sięgać po pieniądze na tę transformację - wyjaśniał.

Wiceminister kultury podkreślił, że negocjacje Mateusza Morawieckiego stanowią przykład, jak należy dbać o swoje sprawy na arenie międzynarodowej.  O własne interesy trzeba się bić. Nie można tylko zgadzać się na wszystko, co zaproponują mocniejsi - powiedział. 

Z kolei Piotr Zgorzelski stwierdził, że wynik negocjacji przedstawicieli rządów krajów unijnych na szczycie w Brukseli jest efektem tego, by nie doszło do porażki idei polityki klimatycznej. - Myślę, że dlatego właśnie zgodzono się na wyjątek dla Polski. Niestety, nie wróży to nic dobrego. Jednak to, że w polskim miksie energetycznym jest blisko 90 proc. udziału energii węglowej, też powinno dawać wszystkim do myślenia i stanowić refleksję nad całą sprawą - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS), Jan Grabiec (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Rozenek (Lewica), Adam Bielan (europoseł, Porozumienie).
Data emisji: 14.12.2019 
Godzina emisji: 9.09

bb/mk

Czytaj także

Czy Polskę stać na neutralność klimatyczną? Dyskusja polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:45
Na czym polega neutralność klimatyczna? Jakie będą koszty transformacji energetycznej w UE? Co to oznacza dla Polski? Na te oraz szereg innych pytań dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu starali się odpowiedzieć goście "Debaty Jedynki" - senator KO Alicja Chybicka i europoseł PiS Karol Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polska dokonała ogromnych wysiłków w redukcji CO2. Będą one kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 22:10
"Polska dokonała ogromnych wysiłków przez ostatnie lata, żeby redukować emisję CO2" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, cytując Mateusza Morawieckiego. Premier zapewnił, że te wysiłki będą kontynuowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Lewicy o Zielonym Ładzie: liczyliśmy na konsensus na równych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
- Liczyliśmy na to, że przyłączymy do tego konsensusu na równych zasadach - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Maciejewska odnosząc się do informacji, że Polska została zwolniona z obowiązku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
rozwiń zwiń