X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczyt ws. klimatu. Sellin: więcej czasu na neutralność klimatyczną to sukces

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 10:50
- Mamy inny punkt startowy od pozostałych członków UE i dlatego sukces premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie w Brukseli polega na tym, że zyskaliśmy więcej czasu na dochodzenie do neutralności klimatycznej i będziemy sięgać po pieniądze na tę transformację - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi audycji byli również Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jan Grabiec (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Rozenek (Lewica) i Adam Bielan (Porozumienie).
Audio
  • Politycy komentowali unijny szczyt w Brukseli ws. polityki klimatycznej (Śniadanie w Trójce)
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas szczytu w Brukseli. Z lewej premier Portugalii Antonio Costa
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas szczytu w Brukseli. Z lewej premier Portugalii Antonio CostaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas szczytu w Brukseli, zgodzili się co do tego, by w 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeden kraj został wyłączony z tego zobowiązania. Jest nim Polska. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że uzyskany zapis to "najlepszy z możliwych" mechanizmów realizacji ambitnej polityki klimatycznej. Po ogłoszeniu zapisu dotyczącego Polski, prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że jego realizacja może pozbawić nasz kraj unijnych funduszy. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że rozumie stanowisko polskiego rządu.

pap morawiecki merkel 1200.jpg
Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

"Walczył o interes ogólnoeuropejski"

Adam Bielan podkreślił, że nie przejmuje się wypowiedziami prezydenta Francji. Uzasadnił to tym, że Emmanuel Macron jest politykiem, który w ostatnim czasie robi wiele, by rozbić jedność europejską. Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki szczyt w Brukseli może uznać za udany.

- Walczył w stolicy Belgii o interes ogólnoeuropejski. Walczył o interes nie tylko Polski, ale także wielu innych biednych regionów, które dodatkowo poniosą olbrzymie skutki społeczne rewolucji na rynku produkcji energii - przypomniał europoseł.

Dodał, że szef polskiego rządu kładł na unijnym stole postulaty bardzo ważne z punktu widzenia całego świata. - To na przykład podatek węglowy od emisji dwutlenku węgla dla produktów spoza UE, które producenci chcą na jej terenie sprzedawać - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Zgoda w UE na neutralność klimatyczną. Polska na razie bez zobowiązań

Andrzej Rozenek sceptycznie ocenił negocjacje Mateusza Morawieckiego podczas unijnego szczytu. Jego zdaniem jest to efektem tego, że Polska w ostatnich latach zrobiła niewiele w kwestii ratowania klimatu. - Robiliśmy zaś wiele, by rozwijać energetykę węglową. To był błąd. To pójście pod prąd temu, czego oczekuje UE. Szkoda, bo Polska przez to może tracić finansowo, jeśli chodzi o wsparcie przemian energetyki w krajach unijnych - powiedział poseł.

"Nie mogliśmy rozwijać energetyki opartej na atomie"

Według Błażeja Spychalskiego Mateusz Morawiecki odniósł w Brukseli sukces. Przypomniał, że choć w Polsce dominuje energetyka węglowa, to coraz mocniej stawiamy na odnawialne źródła energii. - Sam na domu mam zainstalowane panele fotowoltaiczne i produkuję energię elektryczną. Jeżdżąc po kraju widzę, że robi tak coraz więcej osób - mówił.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy przypomniał, że pod kątem źródeł uzyskiwania energii Polska nie może stawiać się w jednym szeregu z krajami Europy Zachodniej. - W porównaniu do nich przez prawie 45 lat byliśmy pod komunistycznym butem i nie mogliśmy, tak jak one, rozwijać energetyki opartej na przykład na energii atomowej - zaznaczył. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zupełnie odmiennego zdania był Jan Grabiec. Poseł PO podkreślił, że nie podobają mu się efekty negocjacji premiera w Brukseli. - Jeśli premier oświadczył, że za 50 lat będziemy osiągać takie efekty, nad jakimi UE chce pracować teraz, to kto w Europie zgodzi się na przekazywanie Polsce pieniędzy na cele, których nie będziemy realizować? - pytał.

morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

"O własne interesy trzeba się bić"

Jarosław Sellin argumentował zaś podobnie do Błażeja Spychalskiego. - Mamy inny punkt startowy od pozostałych członków UE i dlatego sukces premiera na szczycie w UE polega na tym, że zyskaliśmy więcej czasu na dochodzenie do neutralności klimatycznej i będziemy sięgać po pieniądze na tę transformację - wyjaśniał.

Wiceminister kultury podkreślił, że negocjacje Mateusza Morawieckiego stanowią przykład, jak należy dbać o swoje sprawy na arenie międzynarodowej.  O własne interesy trzeba się bić. Nie można tylko zgadzać się na wszystko, co zaproponują mocniejsi - powiedział. 

Z kolei Piotr Zgorzelski stwierdził, że wynik negocjacji przedstawicieli rządów krajów unijnych na szczycie w Brukseli jest efektem tego, by nie doszło do porażki idei polityki klimatycznej. - Myślę, że dlatego właśnie zgodzono się na wyjątek dla Polski. Niestety, nie wróży to nic dobrego. Jednak to, że w polskim miksie energetycznym jest blisko 90 proc. udziału energii węglowej, też powinno dawać wszystkim do myślenia i stanowić refleksję nad całą sprawą - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS), Jan Grabiec (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Rozenek (Lewica), Adam Bielan (europoseł, Porozumienie).
Data emisji: 14.12.2019 
Godzina emisji: 9.09

bb/mk

Czytaj także

Czy Polskę stać na neutralność klimatyczną? Dyskusja polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:45
Na czym polega neutralność klimatyczna? Jakie będą koszty transformacji energetycznej w UE? Co to oznacza dla Polski? Na te oraz szereg innych pytań dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu starali się odpowiedzieć goście "Debaty Jedynki" - senator KO Alicja Chybicka i europoseł PiS Karol Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polska dokonała ogromnych wysiłków w redukcji CO2. Będą one kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 22:10
"Polska dokonała ogromnych wysiłków przez ostatnie lata, żeby redukować emisję CO2" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, cytując Mateusza Morawieckiego. Premier zapewnił, że te wysiłki będą kontynuowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Lewicy o Zielonym Ładzie: liczyliśmy na konsensus na równych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:35
- Liczyliśmy na to, że przyłączymy do tego konsensusu na równych zasadach - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Maciejewska odnosząc się do informacji, że Polska została zwolniona z obowiązku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
rozwiń zwiń