Polskie Radio
Section05
Jan Grabiec

Obajtek wynajął detektywa za milion? W sieci zawrzało

Premier Donald Tusk we wtorek oświadczył, że w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy spółka Orlen wynajęła prywatnego detektywa, który śledził polityków opozycji - obecnych ministrów Marcina Kierwińskiego i Jana Grabica, a także europosła PO Andrzeja Halickiego. Usługa - jak wynika z przedstawionego przez szefa rządu dokumentu - kosztowała ponad milion złotych. W sieci pojawiła się fala komentarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek Orlen zjednoczona prawica koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Marcin Kierwiński Andrzej Halicki Jan Grabiec Donald Tusk detektyw Prawo i Sprawiedliwość Jerzy Dziewulski Bartosz Wieliński inwigilacja Stanisław Gawłowski

KOMENTARZ Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona. Jan Grabiec: musimy dokonać przeglądu świadczeń

Sejm uchwalił ustawę, która przedłuża do końca czerwca tego roku legalność pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce. Wiąże się to z szeregiem przysługujących im uprawnień. W tym czasie rząd zamierza wypracować nowe rozwiązania. - Na pewno musimy dokonać przeglądu świadczeń. Bez wątpienia sytuacja jest dziś inna niż na początku wojny - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl szef KPRM Jan Grabiec.  
Zobacz więcej na temat:  Sejm Ukraina świadczenia społeczne Jan Grabiec Krzysztof Bosak

Tusk odwołał kolejnych członków rad. "Ich działalność ma służyć dobru ogółu, a nie wzmacnianiu pozycji jednej partii"

Premier Donald Tusk odwołał członków rad: Instytutu Strat Wojennych, Instytutu De Republica, Instytutu Europy Środkowej, Instytutu Pokolenia i Instytutu Zachodniego. - W związku z tym, że te instytuty, ich działalność, powinna służyć dobru ogółu, a nie służyć wzmacnianiu pozycji jednej partii, premier uznał, że czymś koniecznym jest odwołanie rad nadzorczych, w kolejnym kroku mocny przegląd aktywności tych instytucji, a na koniec decyzja jaką role powinny pełnić w przyszłości - poinfomował szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Jan Grabiec POLSKA polityka kancelaria premiera

Pakt migracyjny. Jan Grabiec: konkluzje zmierzają w tym kierunku, o który chodziło Polsce

- Myślę, że te decyzje, te konkluzje zmierzają właśnie w tym kierunku, o który chodziło Polsce - powiedział w czwartek szef KPRM Jan Grabiec, pytany o tzw. pakt migracyjny. Ocenił, że obciążanie Polski dodatkowymi zobowiązaniami, w związku z sytuacją m.in. na wschodniej granicy Polski, jest niecelowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Jan Grabiec imigranci w Europie Europa migracja

Brakuje pieniędzy na pensje w KPRM? Müller odpowiada na słowa Grabca: liczby wyrwane z kontekstu są manipulacją

"Wypłata świadczeń pracowniczych dla zwykłych urzędników wynika z przepisów prawa pracy. Natomiast wypłaty dla ministrów resortowych nie są wypłacane z ministerstw" - napisał we wpisie na platformie X Piotr Müller (PiS). Wyjaśnił również, że potrzeba dodatkowych środków jest spowodowana zmianą rządu. "Liczby wyrwane z kontekstu są manipulacją" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jan Grabiec Donald Tusk POLSKA premier pieniądze finanse Ministerstwo Finansów budżet

Jan Grabiec: w budżecie KPRM brakuje 3 mln zł. Nie wystarczy środków na pensje urzędników

W piątek szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że "środki, które zostały w budżecie Kancelarii Premiera nie wystarczą na to, aby w grudniu, zapłacić wynagrodzenia urzędnikom. W budżecie brakuje 3 mln zł". - Dyscyplina finansów publicznych została naruszona, będziemy badać, kto odpowiada za ten fakt - dodał.
Zobacz więcej na temat:  premier POLSKA Donald Tusk Jan Grabiec budżet finanse Ministerstwo Finansów pieniądze

Grabiec powiedział, czemu wysłannicy TVP i Polskiego Radia nie mogli polecieć z Tuskiem. "Tam nie pracują dziennikarze"

Szef kancelarii premiera, podczas konferencji prasowej, był pytany o to, dlaczego rządowym samolotem z Donaldem Tuskiem nie mogli polecieć dziennikarze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jan Grabiec stwierdził, że w tych mediach nie pracują dziennikarze, ale "osoby, które wykonują działania propagandowe".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Grabiec media Polskie Radio telewizja publiczna

"To nie jest sprawa prezydenta". Rzecznik PO o umowie koalicyjnej i proponowanym składzie rządu

- Myślę, że to będzie bardziej deklaracja kierunków działania, bo to musi być uniwersalne rozwiązanie - powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec pytany o koncepcję umowy koalicyjnej. Dodał, że prezydent nie powinien się zajmować ani nią ani składem rządu. - To nie jego sprawa - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Jan Grabiec

Rzecznik PO o koalicji z Konfederacją. "Czasem mają ciekawe pomysły"

- Czasem Konfederaci mają ciekawe pomysły, chociażby dotyczące reformy podatkowej - ocenił na antenie Polsat News rzecznik PO Jan Grabiec. Jak mówił, jeśli Konfederacja nie będzie współrządzić z Prawem i Sprawiedliwością "to może uda się stworzyć chociażby rząd mniejszościowy, który pozwoli odsunąć PiS od tych narzędzi władzy, które są nadużywane dzisiaj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konfederacja polityka Jan Grabiec Platforma Obywatelska