Strategia walki z pandemią. Jarosław Sellin: w Polsce nie brakuje ani sprzętu, ani pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 10:00
– Mam prośbę do polityków PO, aby nie przeszkadzali rządowi w walce z pandemią i nie wprowadzali opinii publicznej w błąd. Respiratorów i łóżek w Polsce nie brakuje. Jest 75 proc. dodatek dla lekarzy zajmujących się pomocą dla chorych na COVID-19. Na wszystko są pieniądze i jest sprzęt – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister resortu kultury i poseł PiS. 
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
49:17 [ PR3]PR3 (mp3) 2020_10_10 09_08_08_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski, Jarosław Sellin, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki, Magdalena Biejat o walce z pandemią (Śniadanie w Trójce)

 

Cała Polska od soboty znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów czy plaż.

maseczki pap_20201004_0OP 1200.jpg
Cała Polska w "żółtej" strefie. Wyjątkiem jest 38 powiatów objętych strefą "czerwoną"

O działaniach rządu ws. pandemii mówili w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta, Magdalena Biejat, posłanka Lewicy, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i poseł PiS, Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, Marek Sawicki, poseł PSL.

Apel o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

– Jako Lewica zabiegaliśmy o to, aby zwiększyć finansowanie służby zdrowia, w tym sanepidu. Widzimy bowiem już teraz, że służby sanitarno-epidemiologiczne nie dają rady. Sytuacja jest tragiczna. Apelujemy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedziała Biejat. 

Czytaj również:

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego miejscem rozmów międzypartyjnych na temat np. służby zdrowia jest parlament. – Nie ma trybu zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego na wniosek któregoś z parlamentarzystów – stwierdził.

– Smuci mnie to, że opozycja atakuje rząd w sytuacji zagrożenia. Zyskałaby więcej, gdyby pokazała, że jest gotowa do łagodzenia atmosfery politycznej i skupiła się na walce z pandemią – dodał. 

Strategia walki z koronawirusem

Marek Sawicki przypomniał natomiast, że Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców, apelował do władz, aby wspólnie przygotować strategię walki z koronawirusem na jesień. 

Sytuację związaną z pandemią skomentował także Marcin Kierwiński. – Za cały ten bałagan odpowiada rząd. Gdy był czas, nie przygotował Polski na walkę z pandemią. Gdzie są respiratory, dodatkowe łóżka, personel? – mówił polityk PO. 

– Mam prośbę do polityków PO, aby nie przeszkadzali rządowi w walce z pandemią i nie wprowadzali opinii publicznej w błąd. Respiratorów, łóżek w Polsce nie brakuje. Ponadto wprowadzamy szpitale koordynacyjne w każdym województwie. Jest 75 proc. dodatek dla lekarzy zajmujących się pomocą dla chorych na COVID-19. Na wszystko są pieniądze i na wszystko jest sprzęt – wyjaśnił Jarosław Sellin. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Magdalena Biejat (Lewica), Jarosław Sellin (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta).
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 9.08

kad

Czytaj także

Borys Budka: rząd nie zajmował się tym, jak walczyć z pandemią, tylko podziałem łupów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 09:35
– Żaden z dobrych pomysłów opozycji nie został zrealizowany – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef PO Borys Budka, odnosząc się do aktualnego stanu walki z pandemią COVID-19 w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 09:00
– Dzisiaj około godz. 12 ogłosimy nową listę powiatów i miast z dodatkowymi obostrzeniami – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicerzecznik PiS: nie prowadzimy rozważań na temat wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:00
– Działamy w oparciu o ustawę o zapobieganiu i zwalczaniu epidemii – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń