Polskie Radio
Section05
Krzysztof Szczerski

"Rosja używa ONZ jako narzędzia". Szczerski o wniosku Kremla w sprawie Rady Bezpieczeństwa

- To jest jeden z wielu przykładów gigantycznej akcji dezinformacyjnej, jaką Rosja prowadzi w całym świecie - powiedział w Polsat News przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, pytany, czy w czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że Rosja "ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa" i "używa ONZ jako swojego narzędzia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krzysztof Szczerski ONZ Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Europa infografika

Porozumienie ws. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Szczerski: nie możemy ufać Rosji

- Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską. Podczas wystąpienia ambasador podkreślał pomoc, jakiej Polska udzieliła mieszkańcom Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Turcja Rosja Krzysztof Szczerski Ukraina zboże wojna 2022 wojna na Ukrainie

Szczerski na forum ONZ: rosyjska agresja na Ukrainę jest wojną totalną

- Próba wymazania tego, co najdroższe dla zbiorowej pamięci i tradycji narodu, to próba uderzenia w same jego podstawy. Nie dajmy się zwieść: jest to celowe i bezwzględne działanie Kremla - powiedział na forum ONZ stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Krzysztof Szczerski. Debacie przysłuchiwał się korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krzysztof Szczerski ONZ wojna na Ukrainie

Światowy kryzys żywnościowy. Szczerski zdradził, kiedy może dojść do porozumienia ws. eksportu zboża

- Problem ze zbożem i tym samym z możliwą klęską głodu wynika z tego, że Rosja blokuje porty nad Morzem Czarnym. W tym tygodniu powinno dojść do porozumienia ws. eksportu ukraińskiego i rosyjskiego zboża - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Krzysztof Szczerski Katarzyna Gójska wojna 2022 wojna na Ukrainie żywność

"Podejmiemy wysiłki, by temu zapobiec". Krzysztof Szczerski w ONZ o przemocy seksualnej i handlu ludźmi na Ukrainie

Stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski zapewnił, że Polska podejmuje daleko idące wysiłki, by zapobiec przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną na Ukrainie. Szczerski wystąpił na poświęconemu tej kwestii posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne handel ludźmi ONZ Krzysztof Szczerski Ukraina Rosja ŚWIAT Europa

Debata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski: tematami przemoc seksualna i handel ludźmi

Kwestie dotyczące przemocy seksualnej i handlu ludźmi w związku z wojną na Ukrainie, to główne tematy, które zostaną poruszone na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Informacje przekazał stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski dodając, że będzie mówił o polskiej pomocy w tym zakresie.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ handel ludźmi Krzysztof Szczerski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy

ONZ: Szczerski apeluje o zadośćuczynienie dla rodzin katyńskich. "Nigdy nie jest za późno"

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel RP Krzysztof Szczerski wezwał, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał też o sowieckich zbrodniach. - 82 lata po zbrodni katyńskiej rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość i rekompensaty - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Rosja

ONZ skończy z bezkarnością Rosji w Radzie Bezpieczeństwa? Szczerski: obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania

- Sytuacja, w której Rosja korzysta ze swojego weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by uniknąć odpowiedzialności i cieszyć się z bezkarności jest niedopuszczalna - skomentował stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, odnosząc się do przyjęcia rezolucji dotyczącej zmian ws. weta stałych członków RB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Marek Wałkuski Krzysztof Szczerski Rada Bezpieczeństwa ONZ weto Rosja Europa

"To wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej". Szczerski o spotkaniach szefa ONZ w Moskwie

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w Moskwie, to nie jest wizyta "w imieniu jakiegokolwiek państwa, bo te uważam za bezsensowne; to jest wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej, trzeba powstrzymać Putina od działań w Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Moskwa Rosja wojna 2022 Ukraina Antonio Guterres dyplomacja Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Europa

W ONZ o sytuacji kobiet i dzieci. Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na uchodźców

- Kryzysy dysproporcjonalnie dotykają kobiet i dziewczynek, nie tylko cierpią one przez bezpośrednie konsekwencje wojny, ale są też ofiarami niestabilności, handlu ludźmi i przemocy seksualnej. To szczególnie dotyczy tego, co się dzieje teraz na Ukrainie - powiedział ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji kobiet i dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krzysztof Szczerski ONZ konflikty międzynarodowe uchodźcy Europa Ukraina dzieci

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Szczerski w ABC News: traktujemy ich jak gości

Stały Przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że Polska musi być przygotowana na kolejną falę uchodźców z Ukrainy. Równocześnie podkreślił, że jako kraj udostępniliśmy ukraińskim uchodźcom cały system państwowy, służbę zdrowia i edukację. - Traktujemy ich jako gości, a nie uchodźców - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka ONZ USA Krzysztof Szczerski uchodźcy pomoc Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Szczerski w ABC News: traktujemy ich jak gości

Stały Przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że Polska musi być przygotowana na kolejną falę uchodźców z Ukrainy. Równocześnie podkreślił, że jako kraj udostępniliśmy ukraińskim uchodźcom cały system państwowy, służbę zdrowia i edukację. - Traktujemy ich jako gości, a nie uchodźców - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka ONZ USA Krzysztof Szczerski uchodźcy wojna 2022 pomoc Ukraina

"Żadnych dyskusji ani negocjacji". Prof. Szczerski o sankcjach wobec Rosji

- Są trzy elementy wiarygodności i honoru Unii Europejskiej w tej wojnie: sankcje, otwarcie europejskiej perspektywy dla Ukrainy i pomoc krajom, które przyjęły uchodźców. To są rzeczy, wobec których nie powinno być nawet dyskusji ani żadnych negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Katarzyna Gójska Unia Europejska Ukraina Rosja sankcje polityka Niemcy Krzysztof Szczerski ONZ