Polskie Radio
Section05
Marek Sawicki

Protesty rolników w Europie. Sawicki: KE powinna zaproponować nową politykę rolną

- Od kilku lat mamy kompletne niezrozumienie potrzeb Europejczyków w kontekście wyżywienia. Propozycje dotyczą ograniczenia w ilości produkcji i jej dystrybucji, a głodujących przybywa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki (Trzecia Droga - PSL). Gośćmi audycji byli również: Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja), Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Beata Michniewicz Jarosław Sachajko Marek Sawicki Joanna Scheuring-Wielgus Przemysław Wipler Mariusz Witczak rolnictwo rolnicy Unia Europejska

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna energetyka POLSKA

PR24 Sawicki krytykuje politykę rolną UE. "Rząd powinien cofnąć poparcie dla Wojciechowskiego"

- Nie ma mowy o powrocie w Europie do sposobu produkcji rolnej z lat 70., wspólna polityka rolna forsowana przez komisarza ds. rolnictwa nie działa - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. - Rząd powinien cofnąć poparcie dla komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego - przekonywał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Wojciechowski Marek Sawicki Krzysztof Grzybowski rolnictwo Unia Europejska GOSPODARKA

Politycy o sprawie Pegasusa. Kowal: przez takie rzeczy przewracały się rządy i upadały prezydentury

- Komisja śledcza ds. Pegasua powinna wyjaśnić, za co system został kupiony, na jakiej podstawie prawnej, a także kto decydował o tym, że podsłuchuje się konkurentów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Paweł Kowal. - Oni podsłuchiwali po to, żeby zdobyć haki na konkurentów politycznych prowadzących kampanię wyborczą. Przez takie rzeczy przewracały się rządy i upadały prezydentury - dodał. Sprawę komisji śledczej komentowali też Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak, Maciej Konieczny, Łukasz Rzepecki i Marek Sawicki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Beata Michniewicz komisja śledcza podsłuchy pegasus infografika Krzysztof Bosak Marek Jakubiak Maciej Konieczny Paweł Kowal Marek Sawicki Łukasz Rzepecki

Projekt ws. aborcji do 12. tygodnia ciąży. Sawicki: nie mam zamiaru pod wpływem bieżącej mody zmieniać swoich poglądów

Poseł Marek Sawicki (PSL) powiedział PAP, że nie poprze projektu w sprawie aborcji do 12. tygodnia ciąży. - Nieprzerwanie mówię o tym od 30 lat i nie mam zamiaru pod wpływem bieżącej mody zmieniać swoich poglądów; natomiast jak zachowa się reszta posłów PSL, tego nie wiem - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Marek Sawicki aborcja polityka

Aresztowanie Kamińskiego i Wąsika. Sawicki: wykreowali aferę w resorcie rolnictwa, aby pozbyć się Leppera z polityki

- Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają ogromne zasługi za walkę z korupcją. Jednocześnie zostali skazani za to, że w 2006 i 2007 r. wykreowali przestępstwo w ministerstwie rolnictwa po to, żeby przejąć posłów Samoobrony i wyeliminować z polityki Andrzeja Leppera. I to jednoznacznie stwierdził sąd - mówił w Programie 1 Polskiego Radia marszałek senior Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki PSL polityka sąd sądownictwo Mariusz Kamiński Maciej Wąsik Andrzej Lepper Prawo i Sprawiedliwość samoobrona

Nowa minister edukacji chce ograniczenia zajęć religii w szkole. Sawicki: każdy może mieć marzenia

- Polska edukacja po pandemii COVID-19 powinna podlegać głębokiej reformie. Będę zachęcał, żebyśmy potraktowali edukację stacjonarną, edukację hybrydową i domową na równi. Trzeba też odchudzić podstawę programową - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Katarzyna Gójska Marek Sawicki edukacja polityka POLSKA religia

Skandal w Sejmie. Sawicki: wszelkie akty ataku na symbole religijne powinny być jednakowo napiętnowane

- Wszelkie akty tego typu muszą być tu połączone, tak jak potępiam tu posła Brauna, tak potępiam p. Scheuring-Wielgus, która weszła na mszę i zakłócała porządek mszy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki z PSL. Komentował w rozmowie działania Grzegorza Brauna, który w Sejmie za pomocą gaśnicy zgasił żydowską świecę chanukową.
Zobacz więcej na temat:  Marek Sawicki POLSKA polityka Trójka wybory w Polsce Grzegorz Braun społeczeństwo

"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce". Politycy o rządzie zaproponowanym przez Donalda Tuska

- Ta koalicja naprawdę zapowiada się jako pewien chaos. Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie przysłuży się Polsce - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Woś (Suwerenna Polska). Gośćmi audycji byli także Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka POLSKA polityka Sejm Donald Tusk rząd Mateusz Morawiecki PiS PSL KO lewica Adrian Zandberg Michał Woś Waldemar Buda Marek Sawicki Małgorzata Paprocka Grzegorz Schetyna

PR24 "To była ewidentna pomyłka". Sawicki o zapisie dopuszczającym stawianie wiatraków 300 metrów od zabudowań

- To była ewidentna pomyłka. Poseł Paulina Hennig-Kloska tłumaczyła, że to dotyczyło tak zwanych niskich wiatraków - mówił w Polskim Radiu 24 marszałek senior Marek Sawicki, poseł PSL, o zapisach projektu tzw. ustawy wiatrakowej, w którym dopuszczano umiejscowienie wiatraków 300 m od zabudowań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka OZE afera wiatrakowa Marek Sawicki PSL

"Nie brałem udziału w konsultacjach". Sawicki o pracach nad projektem tzw. ustawy wiatrakowej

- Nie brałem udziału w tych konsultacjach, a energetyką odnawialną zajmuję się od 1995 roku, więc koleżanki i koledzy z Platformy Obywatelskiej i z Polski 2050 wiedzieli, że mam zespoły ekspertów. Gdyby skorzystali z tych zespołów, to z pewnością nie popełniliby błędów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia marszałek senior Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera wiatrakowa PSL Marek Sawicki Paweł Zieliński

Posłowie KO i Trzeciej Drogi tłumaczą się z afery wiatrakowej. Teraz chcą konsultacji i poprawek

Wsłuchując się w głos ekspertów i widząc, że nasze intencje zostały źle odczytane, doprecyzujemy zapisy projektu dot. wsparcia odbiorców energii - powiedziała wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Robert Kropiwnicki (KO) podkreśla, że projekt jest jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie.  - To moment na konsultacje - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki Krzysztof Gawkowski Paulina Henning - Kloska Robert Kropiwnicki

Politycy KO chcą zmian w TK i KRS za pomocą uchwał Sejmu. Sawicki: muszą to sprawdzić konstytucjonaliści

- Nad projektami uchwał Sejmu w sprawie odwołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa muszą usiąść wybitni konstytucjonaliści, by sprawdzić, czy te uchwały są konstytucyjne, bo deliktów konstytucyjnych w ciągu ostatnich lat było aż nadto - podkreślił poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy KO twierdzą, że przejmą TK i odwołają sędziów z KRS uchwałami Sejmu. W opinii ekspertów jest to niezgodne z konstytucją. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Sawicki Borys Budka konstytucja Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa krs