Pożegnaliśmy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Jazzman spoczął na Cmentarzu Bródnowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 18:34
W środę w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa muzyka jazzowego i kompozytora Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Artysta spoczął na Cmentarzu Bródnowskim. Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz (1928-2021)
Jerzy Duduś Matuszkiewicz (1928-2021)Foto: Forum/Filip Blazejowski

Jerzy Duduś Matuszkiewicz forum 1200.jpg
Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu odszedł w wieku 93 lat

"Kołysanka" na pożegnanie

Obok trumny zmarłego muzyka stały jego zdjęcia i złoty saksofon. W ostatniej drodze towarzyszyli mu przyjaciele m.in.: Zbigniew Namysłowski, Andrzej Dąbrowski, Czesław "Mały" Bartkowski, Przemysław Dyakowski i Jerzy Bartz.

Po zakończeniu mszy kondukt, któremu towarzyszyły dwa zespoły dixielandowe grające standardy jazzowe, odprowadził "Dudusia" do grobu. Na pożegnanie nad grobem "Kołysankę" zaśpiewała Hanna Banaszak z towarzyszeniem znakomitych muzyków, takich jak Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Karol Dobrowolski i Robert Kuduk.

Posłuchaj
03:08 Zapraszamy do Trojki Pogrzeb Dudusia 2021_08_11-18-23-33.mp3 Najbliżsi wspominają Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. We środę odbył się pogrzeb artysty (Zapraszamy do Trójki)

 

"Dziękujemy Ci, że byłeś"

Muzyka pożegnał też Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia, który przypomniał, że "Duduś" był też wspaniałym kompozytorem muzyki filmowej. – Jego twórczość to moment dla polskiego kina, dzięki którym to przebojom on wszedł w nowy świat. Te melodie wyszły z kina i grane są do dziś. Dla muzyki znaczą one bardzo wiele – powiedział. – Dziękujemy Ci, że byłeś – dodał. 

Jerzy Matuszkiewicz Forum 1200.jpg
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz we wspomnieniach - POSŁUCHAJ

Jam session w hołdzie "Dudusiowi"

Na uroczystości obecny był też Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, w którym urodził się Jerzy Matuszkiewicz. – Nasze rozmowy sprowadzały się zawsze do tego jak tęsknił za Jasłem. Ale pamiętał też o młodych ludziach, dzięki stypendiom, które przyznawał, mogli oni podnosić swoje umiejętności – zaznaczył burmistrz.

Na koniec Andrzej Rosiewicz zaśpiewał skomponowany przez "Dudusia" przebój z serialu "Czterdziestolatek".
W środę o godzinie 19.00 w klubie "Akwarium" na skwerze Hoovera odbyło się Jam Session dla "Dudusia".

Muzyka końcowa - muzyka z serialu Janosik /Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz//Jerzy Duduś Matuszkiewicz

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 11.08.2021
Godzina emisji: 18.23

IAR/kr

Czytaj także

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz "Złota kolekcja"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 04:00
Album przynosi ponad 40 piosenek. Jak przyznał sam kompozytor: wiele lat mojej wędrówki po trudnych ścieżkach muzycznych zaowocowało między innymi kilkudziesięcioma utworami, tak zwanymi "małymi formami", a czas ich powstania nazwałbym "moją przygodą z piosenką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 17:00
Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych. Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia odbierze w tym roku kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyki 2021 rozdane – Krzysztof Krawczyk z pośmiertną nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 10:21
Podczas gali w Szczecinie wręczono Fryderyki 2021, najważniejsze nagrody polskiej branży muzycznej. Największym zwycięzcą okazał się Krzysztof Zalewski, którego nazwisko pojawia się przy czterech uhonorowanych kategoriach. Złotym Fryderykiem nagrodzono pośmiertnie Krzysztofa Krawczyka.
rozwiń zwiń