Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:05
Góry to nie tylko piękne widoki, relaks i odpoczynek. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą okazać się dla turystów prawdziwym zagrożeniem. By zapobiec nieszczęściom, Małopolska Organizacja Turystyczna planuje postawić schrony przy szlakach w Beskidach oraz w Gorcach. Jak będą wyglądać i jaką funkcję pełnić? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ michelangeloop

Małopolska Organizacja Turystyczna planuje stworzenie schronów, które uzupełniłyby infrastrukturę schronisk. Funkcja powstających obiektów miałaby być jednak nieco inna. Schrony przeznaczone będą na krótki pobyt, który umożliwi przeczekanie burzy, chłodu lub zamieci śnieżnej. Ośrodki mają być bezobsługowe i kameralne. Powstała już wizualizacja.

Pierwszy schron ma powstać na zboczu góry Łopień w Beskidzie Wyspowym. Budynek jest inspirowany alpejskimi i skandynawskimi doświadczeniami. – Rolą schronów jest podniesienie bezpieczeństwa turystów. Jeśli patrzymy na polskie góry, głównymi przeciwnościami, z którymi przychodzi im się zmierzyć, są uderzenia piorunów i niekorzystne warunki atmosferyczne, które występują głównie zimą. Obiekty mają za zadanie ochronić przed nimi miłośników górskich wycieczek – mówił Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Posłuchaj
03:29 PR3_MPLS 2021_06_18-12-35-32_schrony turystyczne.mp3 Schrony turystyczne staną przy polskich szlakach. Na czym polegać ma inicjatywa? (Trójka do trzeciej)

Schrony. Dla kogo?

– Jest sporo osób, które na szlakach szukają mocniejszych wrażeń. Schrony dawałyby im taką możność i stwarzały poczucie bezpieczeństwa. Miałam do czynienia z takimi budynkami na Ukrainie. Tamtejsze szlaki są długie. Schrony dawały możliwość odpoczynku – zaznaczyła Ewa Młynarczyk, przewodnik beskidzki.  

– Widoczny na wizualizacji schron jest wzorem, który chcielibyśmy powielać w najbliższych latach. Mamy nadzieję, że takich obiektów powstanie na naszych szlakach przynajmniej kilkanaście. Ich powierzchnia jest niewielka. To raptem 24 metry kwadratowe. W schronie znajdują się wnęki z miejscami noclegowymi, które przewidziane są jedynie dla kilku osób – wyjaśnił Grzegorz Biedroń. 


Bezpieczeństwo turystów 

– Niestety cały czas zdarzają się sytuacje, że porażenie piorunem nastąpiło w wyniku schronienia się przed deszczem pod drzewami. Projektowane obiekty są idealnym miejscem na przeczekanie nawałnicy, a nawet przespanie nocy, gdy coś nieoczekiwanego wydarzy się na szlaku – podkreśliła przewodnik. 

– Jeśli takie miejsca powstaną, na pewno będziemy mieli je zlokalizowane na naszych mapach. Jeśli turysta powie nam, na jakim jest szlaku i w którym schronie się znajduje, z łatwością będziemy mogli do niego dotrzeć i udzielić mu potrzebnej pomocy – zapewnił Grzegorz Sus, ratownik górski.


BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH / Nowa Era


Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy schrony miałaby stanąć przy szlakach. Jak czytamy na stronie Małopolskiej Organizacji Turystycznej, samorząd województwa jest w trakcie pozyskiwania środków finansowych na tę inwestycję.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak 
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 12.35

zch/kr

Czytaj także

Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:10
Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane już czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:30
Wakacje w górach od lat cieszą się niezmienną popularnością. A jeśli góry, to oczywiście – Zakopane! Stolica polskich Tatr już szykuje się na wakacyjny najazd turystów, a jego przedsmak będzie można poznać w ten weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 10:00
W najnowszym wydaniu audycji "Zagadkowa niedziela" Paweł Skawiński, współautor książki "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych" opowiadał o miłości do gór. Ten wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i taternik jak nikt inny wie, że jeżeli ktoś wybierze się w Tatry raz, będzie chciał tam powracać.
rozwiń zwiń