Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:25
Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

catwalk_1200.jpg
Fast fashion i koniec świata mody

Ubrania z second-handu? Nie ma czego się wstydzić

Jeden z internetowych serwisów do sprzedaży niepotrzebnej odzieży zgromadził już ponad 5 mln użytkowników. Świadczy to o jednym – kupowanie używanych ubrań przestało być powodem do wstydu. Niewątpliwie jednym z powodów jest coraz szersza dyskusja na temat szkodliwości tzw. fast fashion i zrównoważonej mody.

– Statystyka fundacji Ellen McArthur mówi jednoznacznie, że co roku branża odzieżowa dla niespełna 8 miliardów ludzi produkuje 100 miliardów sztuk ubrań, butów i akcesoriów. To oznacza dwanaście i pół sztuki odzieży rocznie na każdego z nas – zwraca uwagę Zofia Zochniak. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu. Natomiast w mniejszych miejscowościach jest jeszcze ta mentalność, gdzie przesłanką do decyzji zakupowej jest aspekt ekonomiczny – mówi ekspertka.

Posłuchaj
04:11 Trojka Pora na Trojke second handy 29 listopad 2021 07_18_00.mp3 Coraz większa część społeczeństwa kupuje ubrania w second-handach. Eksperci wyjaśniają, dlaczego warto (Pora na Trójkę)
 

Pozycja społeczna a konsumpcja

Przyczynę tego rodzaju podejścia wyjaśnia socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Krzysztof Wielecki. – Społeczeństwa syte nie chlubią się swoim bogactwem, a wprost przeciwnie. Zwłaszcza w państwach skandynawskich nie wypada chwalić się nadmierną konsumpcją. Społeczeństwa, które są na dorobku, cenią sobie blichtr i pieniądz, chcą się pokazać. Pozycja społeczna zależy od tego, czy drogo konsumujemy. To wszystko się zmienia w związku z kryzysem ekologicznym, w związku z modą na ekologię i w związku z tym, że stajemy się coraz bogatsi.

Odzież używana stacjonarnie i online

Odzież używaną możemy kupić nie tylko w second-handach, ale także online, m.in. za pośrednictwem specjalnej aplikacji. – To, że jest tak wiele możliwości kupowania, ale też sprzedawania ubrań z drugiej ręki, wynika z nadpodaży tych produktów. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań. Bez względu na to, czy kupujemy w drugim obiegu z powodów ekologicznych, czy z powodów ekonomicznych, jest to najlepsza decyzja, jaką możemy podjąć – dodaje Zofia Zochniak.

Kupując w second-handach – tych stacjonarnych lub online  nie tylko działamy w ruchu zero waste i oszczędzamy spore sumy pieniędzy. Zyskujemy także indywidualny styl i gwarancję, że nie spotkamy na swojej drodze nikogo w identycznej stylizacji.

Dyskusja: Moda. Teraźniejszość i przyszłość branży/CentrumDesignuGdynia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 7.18

kr


Czytaj także

Etykiety win pod lupą. Producenci będą zobowiązani podawać ich pełny skład

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:25
Spoglądamy na nie w poszukiwaniu listy składników, a często nie znajdujemy tam nic oprócz przekazu marketingowego. Etykiety win, bo o nich mowa, trzy lata temu trafiły pod lupę unijnych urzędników, a efekty ich interwencji będą widoczne już niedługo. Na butelce zobaczymy pełny skład produktu, a ten wielu koneserów tanich importowanych trunków może przyprawić o ból głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Black Friday 2021. Jak zrobić zakupy i się nie nabrać?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 07:25
W 2021 roku Black Friday, czyli coroczna wyprzedaż rozpoczynająca sezon przedświątecznych zakupów przypada 26 listopada. W Stanach Zjednoczonych, skąd przyszła moda na to "święto", zakupowiczów faktycznie czeka dużo okazji. A u nas? Black Friday na ćwierć gwizdka z cenami zbliżonymi do tych standardowych. Eksperci radzą, jak skorzystać z promocji i nie nabrać się na wyprzedażowe sztuczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczamy coraz więcej. Dlaczego to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:13
Jak wynika z najnowszych badań Biura Informacji Kredytowej Polacy pożyczają coraz więcej. O ile BIK bada formalne pożyczki, to przecież zdarza nam się pożyczyć przysłowiową "stówę" na kilka dni lub poprosić znajomego o kupno kawy czy obiadu, bo zapomnieliśmy portfela lub karty. Jak często to robimy? Czy oddajemy? Jakie są granice takiego pożyczania?
rozwiń zwiń