Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. "Potrzeba im spokoju i towarzyszenia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. "Potrzeba im spokoju i towarzyszenia"
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Głównym we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Polacy pomagają Ukraińcom na różne sposoby. Pomimo bariery językowej, która nas dzieli, potrafimy się porozumieć. Jak się okazuje, najlepszą pomocą jest nasza obecność.

W wielu miejscach w Polsce, między innymi na Dworcu Centralnym w Warszawie, pomagają wolontariusze. Choć nie zawsze znają język ukraiński, to starają się nieść pomoc i po prostu być.

Najwyższy poziom lęku

– Osoby, które do nas przybywają, mają najwyższy poziom lęku i braku poczucia bezpieczeństwa. Są troszeczkę wycofane, przerażone. Im tak naprawdę potrzeba spokoju i towarzyszenia – mówi Bernadetta Głębicka, psycholog. – Oni sami, kiedy opadną emocje, poproszą o pomoc, komunikując, co im jest potrzebne – dodaje. 

Przede wszystkim być 

– W ostatni weekend byliśmy i na dworcu, i w innych miejscach, gdzie są uchodźcy z Ukrainy. Osoby, z którymi się kontaktowałem, były zmęczone, potrzebowały urealnić sobie, gdzie się znajdują. Rozmowa polegała na tym, żeby przede wszystkim ze sobą pobyć w tym bólu i cierpieniu, które jest dla nich nie do opisania – tłumaczy Tomasz Rejent, prezes Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej "Razem".

Językowe niuanse

Ukraińcy, z którymi rozmawiał nasz reporter, mówią, że problemy pojawiają się na poziomie komunikacyjnym, a bez tego trudno na przykład o pracę. – Trzon językowy jest bardzo podobny. Wraz z białoruskim są to w zasadzie najbliższe polszczyźnie języki. Ukraiński ma dużą cześć terminologii prawniczej czy urzędowej bardzo podobną do polszczyzny, a to może pomóc – podkreśla Bogusław Salej, tłumacz języka ukraińskiego. – Tu chodzi głównie o pewne osłuchanie, które przychodzi najdalej po trzech dniach – dodaje.

Czytaj także:

– Kiedy mówię powoli po polsku, to te osoby są w stanie mnie zrozumieć. Okazuje się, że jest wiele bardzo podobnych zwrotów – mówi Tomasz Rejent, a wolontariusze – którzy nie znają ukraińskiego czy rosyjskiego – zaznaczają, że równie ważny jak komunikacja werbalna jest... uśmiech.


Posłuchaj

2:55
Jak rozmawiać z uchodźcami, co im zapewnić? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 8.03.2022
Godziny emisji: 7.51

mk

Polecane