Goszcz. Tajemnicza skrzynia w ruinach pałacu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:55
Ruiny pałacu w Goszczu powoli odsłaniają ukryte pod gruzami tajemnice. Podczas prac archeologicznych, w miejscu dawnej komnaty, natknięto się na zjawiskową skrzynię. Jedna z kłódek przetrwała próbę czasu oraz pożar i nadal strzeże wnętrza skrzyni.
W ruinach pałacu w Goszczu, gdzie znaleziono tajemniczą skrzynię, trwają prace renowacyjne
W ruinach pałacu w Goszczu, gdzie znaleziono tajemniczą skrzynię, trwają prace renowacyjne Foto: Shutterstock.com/gkordus

– Twardogóra to przepiękna okolica. 45 proc. powierzchni to tereny leśne, czyli naturalne szlaki turystyczne, rowerowe, jeszcze nie do końca odkryty potencjał dla turystów. Na tych szlakach można napotkać ruiny pałacu w Goszczu, gdzie znaleziono tajemniczą skrzynię – opowiada Paweł Czuliński, burmistrz miasta i gminy Twardogóra.

Skrzynia obciążona przeżyciami

– To jedno z najbardziej zjawiskowych odkryć podczas prac archeologicznych trwających właśnie w ruinach pałacu. Z czego to wynika? Sam pałac kilkakrotnie ulegał pożarowi, skutkiem czego ruiny obsypane są gruzami, które miejscami sięgają nawet 3-3,5 m wysokości. W tej górze gruzu odkopujemy różnego rodzaju skarby. Jednym z nich jest właśnie wspomniana metalowa skrzynia, obciążona wieloma przeżyciami. Jest nadpalona, ale też przegniła, bo kilkadziesiąt lat spędziła w podmokłym gruzowisku. Mimo to trzyma się, widać na niej zdobienia, które dowodzą, że należała do majątku ówczesnego hrabiego  podkreśla rozmówca Katarzyny Cygler.

W poszukiwaniu procedury

 Tajemnicy tego, co znajduje się w środku, strzegły dwie kłódki. Stety lub niestety, jedna nie uległa degradacji, dlatego skrzynia pozostaje zamknięta. Aktualnie szukamy odpowiedniej procedury, która pozwoli nam zajrzeć do środka, zarówno od strony formalnej, jak i technicznej – podkreśla włodarz i przekonuje, że skrzynia jest przechowywana w bezpieczny sposób, aby nie dochodziło do jej dalszej degradacji, aż do czasu przyjazdu konserwatora zabytków.


Posłuchaj
10:02 TROJKA Trojka przed poludniem Goszcz skrzynia 2022_01_11-11-35-17.mp3 Co skrywa skrzynia znaleziona w Goszczu? (Trójka przed południem)

  

Nadpalone dokumenty

Co widać przez szczeliny i dziury, które powstały w skrzyni? – Z całą pewnością fragmenty nadpalonych dokumentów, być może też jakieś bardziej trwałe elementy – mówi Paweł Czuliński, który w Trójce opowiada także o rewitalizacji kompleksu ruin pałacu w Goszczu i planowanym terminie zakończenia tych prac.

Twardogóra - bliżej, niż myślisz - spot promocyjny / Gmina Twardogóra

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Czuliński (burmistrz miasta i gminy Twardogóra)
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 11.35

mk

Czytaj także

Komiks historyczny: sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:33
Właśnie mija 10 lat od wydania przez Instytut Pamięci Narodowej pierwszego komiksu. Naukowcy z IPN twierdzą, że w porównaniu do "poważnych" monografii książkowych komiksy historyczne są "bronią szerokiego rażenia". Ale ten pomysł ma też swoich przeciwników, którzy uważają, że taki sposób opowiadania historii trywializuje temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Murale Szczecina" – opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:55
"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
rozwiń zwiń