Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

"Ten projekt jest czysto polityczny". Bochenek o głosowaniu przeciw likwidacji TVP Info

Przemysław Goławski 09.03.2023
Podczas aktualnego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się projektem dotyczącym likwidacji abonamentu RTV oraz stacji TVP Info. To projekt, który firmuje Platforma Obywatelska, ale jest przedstawiany jako dokument obywatelski. Dziś w Sejmie ma omawiać go Rafał Trzaskowski, który chce zajmować się polityką krajową zamiast własnym miastem.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że media publiczne są gwarancją demokracji i pluralizmu w Polsce. W Programie 1 Polskiego Radia polityk poinformował, że klub PiS będzie głosował przeciwko projektowi ustawy o likwidacji TVP Info.

Poseł Rafał Bochenek przekonywał, że ten projekt jest czysto polityczny. - To jest czysto polityczny projekt przygotowany po to, żeby zniszczyć pluralizm medialny w Polsce i telewizję publiczną - powiedział. Dodał, że rola tej telewizji jest gigantyczna na przykład w sytuacji, gdy wiele mediów prywatnych manipuluje w sprawie papieża Jana Pawła II.

Bochenek powiedział, że istnienie mediów publicznych jest "gwarancją pluralizmu i demokracji" i, że "każde szanujące się państwo posiada medium publiczne". Dodał, że dziś odbiorca może wybrać dowolne medium, w tym zarówno telewizje publiczne jak i prywatne, aby "zapoznać się z szerokim spektrum argumentów w każdej sprawie".

Dziś głosowanie

Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o likwidacji TVP Info. Z taką inicjatywą wystąpił w 2020 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w trakcie kampanii prezydenckiej. Na dziś zaplanowano głosowanie nad tym projektem.

Złożony w Sejmie projekt zakłada zniesienie opłat abonamentowych, a także wprowadza zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez telewizję publiczną programu informacyjno-publicystycznego. W myśl ustawy umorzone zostałyby również wszystkie postępowania egzekucyjne z tytułu płatności zaległych opłat abonamentowych.

Projekt "populistyczny"

Podczas środowej debaty w Sejmie poseł PiS Marek Suski określił projekt, jako "populistyczny" i będący częścią wewnętrznych sporów w PO oraz powtórzeniem wysuwanych przez szefa PO Donalda Tuska wezwań do niepłacenia abonamentu. Zdaniem Suskiego, TVP Info jest gwarantem pluralizmu medialnego w Polsce, a propozycje jej likwidacji są "atakiem na wolność słowa i prawo do informacji".

Wcześniej projekt został skrytykowany także przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dyrektor Centrum Jolanta Hajdasz mówiła w lutym 2021 r., że pomysł likwidacji TVP Info jest jej zdaniem "absurdalny i absolutnie nieuzasadniony" i że jest to działanie obliczone na to, aby "zlikwidować media, które są niewygodne dla polityków opozycji".

Rafał Bochenek w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

pg,iar,pap

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?