Polskie Radio
Section05

Konkurencyjne i odporne rolnictwo

Zachowanie bezpieczeństwa żywnościowego Europy, przy jednoczesnej ochronie interesów i dochodów europejskich rolników. To jedno z głównych wyzwań, przed jakim dziś stoi Wspólna Polityka Rolna. Jak należy ją kształtować? Jak pogodzić zwiększanie wydajności z kwestiami środowiskowymi i zmianami klimatycznymi? Co do dyskusji na ten temat może wnieść polska prezydencja w UE? Jak zmieniło się polskie rolnictwo i co zyskało na obecności w UE. Zaprasza Błażej Prośniewski. Kancelaria Premiera nie odpowiada za opinie ekspertów. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat: 

Żywot nie bez skazy?

5 maja 1848 r. Chopin przebywający w Londynie gościł u siebie przy Dover Strett 48 przyjaciela z lat szkolnych, Stanisława Egberta Koźmiana, który po upadku Powstania Listopadowego emigrował do Anglii. Jego pamiętnik, obejmujący 11 zeszytów [228 stron], stanowił interesujące uzupełnienie wiedzy na temat pierwszych tygodni pobytu kompozytora w Londynie. Majowy poranek spędził Koźmian u Chopina, wysłuchując jego zwierzeń po rozstaniu się z George Sand. Mimo, iż zerwanie z pisarką było ostateczne, kompozytor często powracał do minionych lat, żaląc się na swój los, ubolewając też nad trudną sytuacją rodzinną Solange. Wiele gorzkich słów skierował nie tylko pod adresem George, ale także nielubianego przez niego zięcia pisarki, rzeźbiarza Auguste Clésingera. Koźmian długo pamiętał londyńskie spotkanie z Chopinem, dając temu wyraz w nekrologu kompozytora zamieszczonym półtora roku później w „Przeglądzie Poznańskim”. Napisał wówczas: „Głęboko przeto żałować wypada, iż tak piękny żywot bez tej skazy [związek z Sand] nie pozostał”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Kiwi - Sama

Gościnią Adama Smolarka jest Kiwi. „Sama” to manifestacja jej twórczej dojrzałości - album pełen wzruszeń, autentyczności i dumy z odnalezienia własnego głosu. Artystka uchwyciła w nim swoją prawdę, pokazując, jak złożoną i piękną podróżą jest proces odkrywania samej siebie. W utworach odkrywa siebie na nowo, dzieląc się najgłębszymi emocjami i zapraszając słuchacza do świata pełnego kontrastów i skrajnych stanów, które towarzyszyły jej podczas procesu twórczego. Gościnnie na płycie pojawili się Patryk Pietrzak oraz Baasch. 
Zobacz więcej na temat: 

Czekając na "nowego Tischnera"

Czasem mówił rzeczy trudne, za niektóre wypowiedzi był zresztą ostro krytykowany. Niemniej cieszył się szacunkiem i powszechnym autorytetem. Ks. Józef Tischner w trudnych latach po przełomie podpowiadał Polakom, jak nie pogubić się w nowej rzeczywistości. Inny punkt widzenia uznawał za wartość, a nie zagrożenie. Co z tamtego czasu w nas zostało i dlaczego dziś tak trudno o autorytety? Wyjaśnia poeta i publicysta, biograf ks. Tischnera, Wojciech Bonowicz. 
Zobacz więcej na temat: 

ТИЖДЕНЬ. Чи вийдуть США з переговорного процесу щодо закінчення війни в Україні?

Угода про надра між Вашингтоном і Києвом. Індія та Пакистан: нова-стара, гаряча точка на планеті. Білий дім: зміна стратегії адміністрації Трампа щодо війни в Україні? Політичні підсумки семи днів в авторській програмі Лариси Задорожної Тиждень. 
Zobacz więcej na temat: