Polskie Radio
Section05
Piotr Metz

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1969 (część 2)

W dniach 15-18 sierpnia 1969 roku w amerykańskim mieście Bethel odbywa się legendarny festiwal Woodstock, w Wielkiej Brytanii debiutuje "Latający cyrk Monthy Pythona", a John Lennon zwraca królowej Medal Imperium Brytyjskiego. W Polsce do użytku oddany zostaje Dworzec Warszawa Wschodnia, a na Okęciu startuje ruch międzynarodowy. Żniwo, niestety, zbiera śmierć: odchodzą Krzysztof Komeda, Marek Hłasko, Bogumił Kobiela.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Piotr Metz rock and roll

Musical "Bracka 1981" w Trójce. WIDEO

"Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi m.in. z radia. Wydarzenie transmitowaliśmy z Teatru Rozrywki w Chorzowie – musical można było obejrzeć na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia. Pierwszą część transmitowaliśmy również na naszej antenie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka musical stan wojenny Grzegorz Turnau Michał Zabłocki MUZYKA Piotr Metz

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1968 (część 2)

Jacqueline Kennedy wychodzi za mąż za multimilionera Arystotelesa Onassisa, do Czechosłowacji wjeżdżają wojska Układu Warszawskiego, Apollo-8 jako pierwszy w historii okrąża Księżyc. The Doors wydają płytę "Waiting For The Sun", którą otwiera utwór "Hello, I Love You", Simon and Garfunkel śpiewają "Mrs. Robinson", a wydane rok wcześniej "Sunshine Of Your Love" Cream staje się światowym hitem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Piotr Metz rock and roll

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1969 (część 1)

Trwają przygotowania do startu rakiety Apollo-11 lecącej na Księżyc, prezydentem USA zostaje Richard Nixon, w Pradze dochodzi do samospalenia Jana Palacha w proteście przeciwko inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowacji. The Beatles dają 42-minutowy koncert na dachu firmy Apple w Londynie, Paul McCartney żeni się z Lindą Eastman, a John Lennon z Yoko Ono. W Polsce uroczyście obchodzone jest XXV-lecie PRL, a z montażowni zjeżdża 100-tysięczna Syrena.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Piotr Metz rock and roll

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1968 (część 1)

"Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka zostają zdjęte ze sceny Teatru Narodowego, w proteście przeciw decyzji władz studenci wychodzą na ulice Warszawy. W Stanach Zjednoczonych giną Martin Luther King i Robert F. Kennedy. The Rolling Stones nagrywają "Sympathy For The Devil", na ekrany wchodzi film Jeana-Luca Godarda o tym samym tytule. Nakładem wydawnictwa Muza ukazuje się trzeci album Czerwonych Gitar zawierający takie piosenki jak "Takie ładne oczy", "Dozwolone od lat 18" czy "Kwiaty we włosach".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Piotr Metz rock and roll