Polskie Radio
Section05

Trójka

Opór Zwierząt

Czy zwierzęta mogą mieć własną narrację w kulturze? Czy zwierzęta stawiały nam, ludziom opór kiedy wykorzystywaliśmy je do pracy - choćby w polu czy transporcie? Jak wyglądałaby historia pisana przez inne niż człowiek gatunki? Te pytania zadaje sobie artystka Marta Bogdańska, która w swoich pracach często wykorzystuje fotograficzne archiwa. Na pierwszy wgląd w jej projekt o Oporze Zwierząt zabiera nas Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Matus zdjęcia fotografia

Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie

Stworzone w 1962 roku „Puszki zupy Campbell” autorstwa Andy’ego Warhola to jedno z najsłynniejszych dzieł pop artu i w ogóle sztuki współczesnej. Znamy je chyba wszyscy, nawet jeżeli nie fascynuje nas sztuka. W końcu miliony (a może i miliardy?) ich reprodukcji otaczają nas zewsząd. W tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu Jarosław Jarry Jaworski opowie o nich, bo tylko pozornie wiemy o nich wszystko. Dookoła puszek Campbella narosło tyle mitów, że dzisiaj najlepszy moment by je rozwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Zobacz także

Kolejne sfałszowane wybory na Białorusi. "Operacja KGB"

- W białoruskich więźniach są tysiące więźniów politycznych, zamknięte są wszystkie opozycyjne gazety, zdelegalizowane wszystkie partie opozycyjne, tysiące organizacji pozarządowych, a 500 tysięcy Białorusinów deportowano z kraju - mówi o sytuacji za naszą wschodnią granicą Paweł Łatuszka, wicepremier rządu białoruskiego na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA wybory na Białorusi Rosja Aleksander Łukaszenka

Alice Winn i jej opowieść o piekle I wojny światowej

We "Wszystkich Książkach Świata" Michał Nogaś zaprosił na rozmowę z autorką powieści, której bohaterami są młodzi ludzie - ochotnicy, którzy zdecydowali się ruszyć na front, by przeżyć przygodę. Okazało się, że wojna, życie w okopach i piekło, którym okazał się wielki zbrojny konflikt, zmieniły ich życie na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michał Nogaś Zobacz także książki Alice Winn I wojna światowa

Jak miasto zmienia dzikie zwierzęta?

Co to właściwie jest miasto? Potocznie mówi się o betonowej dżungli, o szklanych budynkach, o spalinach, warkocie silników i tłumach pędzących ludzi. Ale to tylko część prawdy. Miasto to mozaika ciasnego centrum, ale też spokojnych osiedli mieszkalnych, cichych parków i zupełnie dzikich, ruderalnych okolic. Czym różnią się tereny miejskie od krajobrazu rolniczego, jak miasta wpływają na swoich nieludzkich mieszkańców? Jak miejsce, w którym na świat przychodzą sikorki bogatki wpływa na ich późniejsze życie? I wreszcie: po co nam przyroda w mieście i jak jej sprzyjać? W audycji "Księstwo Ptaków" z biolożką ewolucyjną profesor Martą Szulkin rozmawia Staszek Łubieński. 
Zobacz więcej na temat: