- Niemal 90 prac Władysława Hasiora można oglądać na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia" w Bibliotece Królewskiej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Sztuka Władysława Hasiora to wymowne świadectwo doświadczeń egzystencjalnych i poszukiwań twórczych XX wieku, ale także przekaz wciąż żywy, silnie rezonujący z aktualnymi tendencjami kulturowymi. Przekaz, którego ponadczasowość wynika nie z materialnej trwałości tworzywa, ale ze zdolności do wywierania nieprzemijającego wpływu na odbiorcę.
- Nadając ekspozycji tytuł "Hasior. Trwałość przeżycia", chcieliśmy nawiązać i do twórczości mistrza, i do tego, co sam mówił o sobie, o swojej sztuce, o swojej twórczości - wyjaśniła w audycji "Kulturalna Jedynka" kuratorka wystawy Katarzyna Rogalska.
- Artysta podkreślał w swoich wypowiedziach, że dla niego nie jest ważna materia, to, żeby jego dzieła się zachowały. Był gotowy na to, że jego wytwory podlegają procesowi destrukcji, niszczenia. Mówił, że najważniejsza w jego pracach jest trwałość przeżycia, trwałość wzruszenia - wskazała.
Biuro prasowe Zamek Królewski
Treści tych prac są bardzo uniwersalne
Na wystawie "Hasior - trwałość przeżycia" można zobaczyć m.in. sztandary, asamblaże tworzone z pospolitych, czasem już zużytych przedmiotów domowego użytku oraz rzeźby betonowe odlewane w ziemi. W sumie 89 eksponatów, pochodzących głównie z Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Także dwa filmy - w tym fragmenty telewizyjnego programu "Sam na sam z Władysławem Hasiorem" zarejestrowany jesienią 1974 roku.
- Hasior nadawał przedmiotom, które wykorzystywał w swoich dziełach, nowe znaczenie - symboliczne i metaforyczne. Te prace były czytelne i kiedyś, i dziś. Treści tych prac są bardzo uniwersalne. Możemy je obecnie odczytywać na nowo - powiedziała w radiowej Jedynce Rogalska.
09:39 Jedynka/Kulturalna Jedynka hasior 20 czerwiec 2024 23_45_23.mp3 Władysław Hasior wraca na Zamek Królewski po 50 latach. Wystawa "Hasior. Trwałość przeżycia" (Kulturalna Jedynka)
Ekspozycji - którą można oglądać do 8 września 2024 roku - towarzyszą liczne wydarzenie edukacyjne, oprowadzania kuratorskie i wspólne zwiedzanie wystawy. Dla rodzin z dziećmi przewidziano zajęcia twórcze z elementami warsztatu plastycznego "Magiczny kufer Pana Hasiora" oraz wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających kolonie w Warszawie.
Wystawa "Hasior. Trwałość przeżycia" zorganizowana jest w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i symbolicznie nawiązuje do wystawy dzieł Władysława Hasiora, która 50 lat temu została zaprezentowana w murach zamku znajdującego się wówczas jeszcze w stanie surowym.
Biuro prasowe Zamek Królewski
Czytaj także:
Władysław Hasior - życie i twórczość
Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu. Trafił do Zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, której pion artystyczny od 1948 roku stał się Liceum Technik Plastycznych. W latach 1952-1958 studiował rzeźbę pod kierunkiem Mariana Wnuka w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego pracą dyplomową były stacje drogi krzyżowej.
Historycy sztuki uznają Hasiora za prekursora polskiego pop-artu, porównywanego z Robertem Rauschenbergiem. Artysta znany był z happeningów, np. spalenia fortepianu na wzgórzu Antałówka w Zakopanem. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest "Czarny krajobraz I - Dzieciom Zamojszczyzny" - dziecięcy wózek, w którym znajduje się ziemia, krzyże oraz świece, symbolizujący cmentarz dzieci z Zamojszczyzny, które zginęły w latach 1939-1945.
Hasior mieszkał i tworzył w swojej galerii w dawnej leżakowni hotelu "Warszawianka" w Zakopanem (obecnie jest to oddział Muzeum Tatrzańskiego). Artysta zmarł 14 lipca 1999 roku.
***
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Julita Dembowska (Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem) i Katarzyna Rogalska (kuratorka wystawy "Hasior. Trwałość przeżycia")
Data emisji: 19.06.2024 r.
Godzina emisji: 23.45
Jedynka/PAP/IAR/kk/wmkor