Polskie Radio
Section05
benzyna

Mazowieckie: Kierowca autobusu na firmową kartę zatankował prywatnie ponad 1,1 tys. litrów paliwa

Policjanci z Płońska zatrzymali 48-latka, kierowcę autobusu, który okradł pracodawcę. Mężczyzna zatankował do zbiornika typu mauser, a nie do baku autobusu, ponad 1,1 tys. litrów paliwa za blisko 8,1 tys. zł, płacąc firmową kartą. Przedstawiono mu zarzut kradzieży. Grozi za to do pięciu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody paliwa benzyna tankowanie diesel Polskie Radio samochód cena benzyny POLSKA społeczeństwo zdrowie prawo kradzież

Produkcja paliw płynnych wzrosła. Eksperci: rozwijająca się gospodarka, rosnąca mobilność Polaków

Produkcja paliw płynnych w 2022 r. wyniosła 28 mln m3 i wzrosła o 5 proc. rdr - poinformowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Większość produkcji trafiła na rynek krajowy, ale spore ilości oleju napędowego oraz benzyn kierowano też na Ukrainę. Nadwyżka wynikała głównie ze zwiększenia wytwarzania oleju napędowego, paliwa lotniczego Jet oraz benzyn silnikowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa benzyna lpg ropa naftowa ceny paliw produkcja energetyka

Dlaczego lubimy zapach benzyny?

Niektóre zapachy mają niesamowitą moc. Mogą natychmiast wywołać w nas pozytywne emocje i poprawić nastrój. Tak jest w przypadku skoszonej trawy, deszczowej ulicy i... benzyny. Dlaczego jednak paliwo, które zalewamy do naszych samochodów, może wywoływać tak przyjemne uczucia?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 benzyna zapach NAUKA ciekawostki badanie badania

Rakotwórczy Diesel?

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody paliwa benzyna tankowanie diesel Polskie Radio samochód cena benzyny POLSKA społeczeństwo zdrowie

TYLKO U NAS Ropa najtańsza od grudnia 2021 r. Czy przełoży się to na spadek cen paliw na stacjach? Ekspert wyjaśnia

Notowania ropy naftowej na giełdach obniżyły się do poziomu z grudnia 2021 roku. Czy przełoży się to na spadek cen paliw na stacjach? - Obserwujemy to już od jakiegoś czasu, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. Jeśli chodzi o benzynę, to byłbym ostrożny ze spadkowymi sugestiami - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Bogucki, analityk portalu e-petrol.pl.
Zobacz więcej na temat:  benzyna diesel paliwa ceny paliw ropa naftowa TYLKO U NAS POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA

Dostawy rosyjskiej ropy wstrzymane. PKN Orlen: jesteśmy w pełni przygotowani na taką sytuację

Kreml wstrzymał dostawy ropy dla PKN Orlen rurociągiem Przyjaźń. Koncern podkreśla, że jest w pełni przygotowany na taką sytuację, a dostawy do jego rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską. "Z Rosji pochodziło już tylko 10% surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków" - zaznaczył na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PKN Orlen Orlen ropa naftowa Rosja GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne benzyna

Ponad 830 km na litrze paliwa? Polscy studenci udowodnili, że jest to możliwe!

Łódzcy studenci z istniejącego od 10 lat zespołu Iron Warriors ustanowili rekord Polski w jeździe "na kropelkę". Wybudowany przez nich bolid osiągnął fantastyczny wynik 837 km/l. Tymczasem w Politechnice Opolskiej proponują napęd wykorzystujący sprężony azot. Czy te osiągnięcia wpłyną na przyszłość motoryzacji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja benzyna Witold Lazar Trójka ekologia oszczędzanie energii

Wojna na Ukrainie. PKN Orlen: od jej wybuchu nie było potrzeby korzystania z zapasów obowiązkowych

- Od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych - powiedział członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski. Dodał, że nie odnotowano także żadnych poważnych zakłóceń w dostawach surowca do Rafinerii w Płocku i Gdańsku.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen paliwa benzyna ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne POLSKA infrastruktura