Polskie Radio
Section05
benzyna

NASZ WYWIAD Brak kierowców wywołał kryzys paliwowy w Anglii. Machura: to efekt przede wszystkim pandemii, nie brexitu

Władze na wyspach walczą z kryzysem paliwowym wywołanym przez niedobór kierowców cystern. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje ok. 100 tys. kierowców ciężarówek. - Obecny kryzys jest bardziej związany z pandemią niż z brexitem - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl ekspert ds. brytyjskich Tomasz Machura. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania benzyna transport

ANALIZA Orlen rośnie w siłę. Nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju. W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes Orlen benzyna inwestycje Energa lotos

Dym z wydechu - kolor ma znaczenie!

Działanie samochodu spalinowego wiąże się niestety z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Najczęściej dym wydobywający się z wydechu jest bezbarwny i nie zwracamy nie niego uwagi. Przy nieprawidłowej pracy silnika lub powstałej usterce kolor dymu może zmienić się na biały, czarny a nawet niebieski. Okazuje się, że barwa może wskazywać na źródło problemu!
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód drogi Polskie Radio Kierowców Radio kierowców spaliny ekologia diesel benzyna zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza

Aplikacje dla kierowców. Co warto zainstalować na telefonie?

Jazda samochodem to sama przyjemność! Ryk silnika, emocje przy wciskaniu gazu i wiatr we włosach (głównie gdy awarii ulegnie klimatyzacja)! Czego chcieć więcej? Okazuje się, że podróże mogą być jeszcze prostsze i wygodniejsze! Przyglądamy się dziś aplikacjom na smartfony, które wspomogą kierowców w codziennych, drobnych trudnościach.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Radio kierowców samochody samochód kierowca kierowcy drogi POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ubezpieczenia ubezpieczenie paliwa benzyna dokumenty prawo jazdy płatności płatności mobilne finanse budżet wypadek

ANALIZA Połączenie Orlenu i Lotosu. Megaspółka na czasy pełne wyzwań

Fuzja koncernów PKN Orlen i Lotos ma doprowadzić do powstania giganta o blisko 140 mld zł rocznego przychodu. Oznaczałoby to, że połączone spółki staną się największym graczem paliwowym w Polsce i w regionie. Sprawą zainteresowała się również Komisja Europejska. Interwencja miała na celu sprawdzenie, czy po połączeniu spółek nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na rynku paliw. Ostateczna zgoda KE na fuzję jest obwarowana wieloma trudnymi do spełnienia warunkami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes Orlen benzyna

"Bezpieczna Jedynka": czy stacje paliw są odpowiednio zabezpieczone?

Stacja paliw to miejsce, w którym raz na jakiś czas przebywa każdy kierowca i to niezależnie od tego, czy ma samochód z napędem silnikiem benzynowym, wysokoprężnym, gazowym, czy hybrydowym. Zazwyczaj tankowanie i płacenie odbywa się w spokoju, ale czasami dochodzi do niezwykłych sytuacji, kiedy ktoś odjeżdża z piskiem opon, nie płacąc, albo powodowany emocjami taranuje budynek stacji, tak jak to miało miejsce niedawno. Czy na stacjach paliwowych jest bezpiecznie?
Zobacz więcej na temat:  benzyna motoryzacja bezpieczeństwo Radio kierowców kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo