Polskie Radio
Section05
ceny paliw

ART. SPONSOROWANY Ceny już nie rosną. Inflacja będzie dynamicznie spadała w kolejnych miesiącach

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku inflacja spadnie co najmniej do poziomu 6-7 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP ceny żywności ceny paliw gus inflacja

"Lepsze od przewidywanych". Rzecznik rządu o danych GUS dot. inflacji

- Piątkowe informacje GUS są lepsze od tych, które były przewidywane przez analityków. Daje to perspektywy na szybsze obniżenie inflacji na koniec roku - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do danych GUS o inflacji, która we wrześniu br. wyniosła 8,2 proc. rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności ceny mieszkań stopy rynkowe stopy procentowe Piotr Müller

Inflacja w Polsce. "Jej spadek jest pozytywnym sygnałem, będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji"

- We wrześniu br. tempo wzrostu cen jest po raz pierwszy od lutego 2022 r. jednocyfrowe - komentuje piątkowe dane GUS o inflacji we wrześniu analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Sebastian Sajnóg. Zdaniem ekspertów spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności społeczeństwo gus NBP żywność vat

Ceny paliw spadają poniżej 6 zł. Analitycy: ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w marcu 2022 r.

W końcu września benzyna i olej napędowy po raz kolejny zauważalnie tanieją. Ich cena spadła poniżej 6 zł/l - wskazali analitycy portalu e-petrol.pl. Jak zauważyli, taka sytuacja ostatni raz miała miejsce na początku marca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy samochody ceny paliw paliwa alternatywne paliwa diesel ekonomia

"Koncern, który obraca miliardami, musi mieć swobodę i elastyczność działania". Ekspert o cenach paliw na Orlenie

- Ceny paliw są zależne od cen, dostępności ropy i paliw, od kursu dolara, od rodzajów i dynamiki zawierania kontraktów, od zmowy realizowanej przez Rosję i innych producentów w ramach OPEC+ - powiedział o cenach paliw w rozmowie z Energetyka24.com dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen ceny paliw transport logistyka POLSKA samochody paliwa społeczeństwo Daniel Obajtek

Ceny paliw spadają? Przed końcem miesiąca litr benzyny 95 i diesla na stacjach może kosztować mniej

Wszystko wskazuje na to, że przed końcem miesiąca litr benzyny 95 i diesla na stacjach może kosztować mniej niż 6 zł - prognozują w piątek analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem za benzynę 95 kierowcy zapłacą 5,89-6,01 zł/l, za diesla 5,87-5,99 zł/l, a za autogaz 2,73-2,83 zł/l.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców benzyna diesel cena benzyny ceny paliw kierowcy samochody analityka

Eksperci: niskie ceny paliw na stacjach są dowodem umiejętności menedżerskich Grupy Orlen

Cena za 1 litr benzyny na poziomie 6 PLN, to efekt fuzji z Lotosem PKN Orlen, który może kupować więcej ropy taniej i z dużym wyprzedzeniem, a to dla konsumentów same dobre wiadomości - tłumaczyli goście audycji "Rządy Pieniądza": profesor Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Andrzej Stefaniak, także z SGH i firmy AceMarketU-TV, w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw bezrobocie rynek pracy

Mniej Polaków niż w poprzednim kwartale obawia się wzrostu cen. Najnowsze badanie

Obawy dotyczące dalszego wzrostu cen wyraża mniej ankietowanych Polaków niż w poprzednim kwartale - wskazano w opublikowanym badaniu firmy doradczej Deloitte. Dodano, że odsetek spodziewających się np. podwyżki cen żywności spadł o 10 pkt bazowych w porównaniu do ubiegłego kwartału.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ceny żywności inflacja stopy procentowe bank centralny handel sklep

Eksperci: ukraiński przemysł rolno-spożywczy jest wyzwaniem i trzeba zwiększyć naszą konkurencyjność

- Embargo na zboże z Ukrainy nie jest zaskoczeniem, tylko próbą ochrony polskiego rolnictwa, a skarga Kijowa do WTO może nie odnieść skutku, bo dotyczy przepisów wspólnotowych w ramach UE, choć ta forma ochrony interesów polskich rolników nie jest popierana przez Światową Organizację Handlu (WTO) - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Piotr Maszczyk z SGH i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe banki embargo Ukraina zboże ceny paliw inflacja