Polskie Radio
Section05
ceny paliw

TYLKO U NAS Ceny paliw w Polsce: utrzymuje się trend spadkowy. Takiej sytuacji nie było od kwietnia

Na rynku paliw utrzymuje się trend spadkowy. W tym tygodniu po raz pierwszy od kwietnia cena popularnej "95" powędrowała w hurcie oferowanym przez Orlen poniżej 6 tys. złotych za metr sześcienny. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie na stacjach paliw. Jak długo utrzyma się trend spadkowy?
Zobacz więcej na temat:  paliwa ropa naftowa ceny paliw Orlen społeczeństwo GOSPODARKA POLSKA

Wielkiej Brytanii grozi gigantyczny kryzys. Rząd zakłada przerwy w dostawach prądu

Wielka Brytania planuje w zimie przerwy w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych, jeśli niekorzystna aura zbiegnie się z niedoborem gazu - informuje Reuters, powołując się na raport agencji Bloomberg News. Według rządowego scenariusza nawet po uruchomieniu rezerwowych elektrowni węglowych, w najgorszym przypadku niedobór mocy elektrycznej może wynieść około jednej szóstej szczytowego zapotrzebowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wielka Brytania ceny paliw energia elektryczna energetyka inflacja

Czy cena benzyny jest wprost zależna od ceny baryłki ropy? Kosztów jest znacznie więcej...

Czy spadek cen ropy naftowej na światowych giełdach automatycznie powinien pociągnąć za sobą obniżkę cen paliw na stacjach? Niekoniecznie, cena paliwa przy dystrybutorze zależy bowiem od dwóch podstawowych czynników - wspomnianej ceny ropy oraz kursu dolara, bo w "naftowym" świecie to właśnie waluta rozliczeniowa. To jednak nie wszystko...
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ropa naftowa energetyka

Fuzja Orlenu z Lotosem przynosi efekty. Analitycy prognozują dalszy spadek cen paliw

Kolejny wakacyjny tydzień 2022 roku przyniósł wyraźną korektę cen paliw na polskich stacjach tankowania. Dla kierowców ostatnie zmiany cen hurtowych w polskich rafineriach mogą oznaczać, że tankowanie samochodów jest dziś i w najbliższych dniach będzie jeszcze tańsze - piszą analitycy serwisu e-petrol.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ropa naftowa PKN Orlen energetyka POLSKA społeczeństwo

Tańsze paliwo na stacjach. Analitycy: to jeszcze nie koniec obniżek

To jeszcze nie koniec obniżek na stacjach. W kolejnych dniach zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego będą spadać, ale wyhamują prawdopodobnie obniżki cen autogazu - przewidują analitycy BM Reflex. Ropa Brent w porównaniu do notowań sprzed tygodnia spada o około 10 dolarów za baryłką i kończy tydzień na poziomie bliskim poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ropa naftowa finanse publiczne POLSKA społeczeństwo paliwa

Grupa Orlen zwiększa zyski. "Aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu"

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł. - Dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen wyniki finansowe zysk ceny paliw firma inwestycje POLSKA

Kontrola w rafineriach. UOKiK: wzrost cen paliw wynika z obiektywnych czynników rynkowych

W związku z gwałtownie rosnącymi cenami oraz napływającymi skargami Prezes UOKiK przeanalizował sytuację na rynku paliw. Badanie wykazało, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe - brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK ceny paliw firma ropa naftowa