Wielowieyska Grażyna - "500 dni później" 500 dni po słynnym pożarze w hali Stoczni Gdańskiej, do którego doszło podczas występu zespołu Golden Life, autorka spotyka się z lekarzami, którzy ratowali poparzonych, młodymi ludźmi i inżynierem obsługującym telebim, poszkodowanymi w pożarze. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyska Grażyna - "Dwie Barwy nadziei" Historia młodej kobiety i jej małej córeczki, chorujących na nowotwór. Los okazał się życzliwy tylko dla jednej z nich. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyska Grażyna - "Kapelan i jego czarne owieczki" Ksiądz Mikołaj Lenczewski jest prawosławnym duchownym, który opiekuje się aresztowanymi i skazanym przebywającymi w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie. Są to w większości obywatele z krajów byłego Związku Radzieckiego, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych i weszli w kolizję z prawem. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyska Grażyna - "Nadzieja umiera ostatnia" Historia załogi rosyjskiego statku Gazgan, stojącego kilka lat w stoczni remontowej Nauta w Gdyni w oczekiwaniu na zapłatę za przeprowadzony tam remont. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyska Grażyna - "Przyszłość przeszłości" Gabi i Uwe, krakowskie małżeństwo. Ona wnuczka mężczyzny wywiezionego do Oświęcimia. On – wnuk wysokiego rangą, oficera SS, wspólnie pracują nad przeszłością swoich rodzin. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyski Adam - "Przystanek przy bocznej ulicy" Historia hrabiny Stadnickiej, która po wojnie, by przeżyć, pracowała w kopalni, a potem prowadziła we wrocławskim zoo szalet. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyski Adam, Zadrowski Witold - "Trzy opowieści o Ziemi i Niebie" Ponad dziesięć lat po pierwszym wspólnym nagraniu autorzy realizują swój kolejny pomysł – słuchowisko dokumentalne "Trzy opowieści o ziemi i niebie", na które składają się trzy historie - przypowieści o ludzkich losach. Bohaterami są: Skrzypkowa, matka z reportażu "Żywioł", Władysława Olejnikowa z wielkopolskiej wsi Białykał - pani na 5 ha, zafascynowana gwiazdami i Adam Giedrys - skromny krawiec, którego pasja sprawiła NASA zaprosiła go do Stanów. Słuchowisko dokumentalne "Trzy opowieści o ziemi i niebie" reprezentowało Polskie Radio w Berlinie Zachodnim, w konkursie Prix Futura w 1979 roku i otrzymało tam wyróżnienie. Zobacz więcej na temat:
Wielowieyski Adam, Zadrowski Witold - "Żywioł" W 1976 roku w Iwinach koło Bolesławca pęka tama osadnika kopalni miedzi. Adam Wielowieyski nagrywa wstrząsający materiał. Trzy lata później poznaje Witolda Zadrowskiego, z którym jedzie do Iwin i wspólnie już nagrywają "krajobraz po bitwie". Powstaje "Żywioł", reportaż nagrodzony I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie na Radiowy Reportaż Literacki. Zobacz więcej na temat:
Wyrzykowski Krzysztof - "Obraz mojego cierpienia" Bohaterką reportażu jest Anka – piękna młoda kobieta, dusza towarzystwa, osoba niezwykła. Pisała wiersze, jeździła Harleyem, trenowała kick-boxing. Prowadziła życie szalone – i za te szaleństwa życie wystawiło jej rachunek. Zobacz więcej na temat:
Zadrowska Joanna, Mularczyk Andrzej - "Skrzydła na własny użytek" To jednocześnie słuchowisko i reportaż, a przez udramatyzowaną rozmowę daje wgląd w reporterską relację z małego miasteczka. Zobacz więcej na temat:
Zadrowski Witold - "Dahoman" 1970 r. Historia życia konia, którego reporter obserwuje od narodzin, przez starty na wyścigach, pracę w cyrku itd. Zobacz więcej na temat:
Zadrowski Witold - "Śmierć słonia" 1966 r. Jest to historia Polaka, który poluje na słonie. Od samego początku wiesz, że padnie strzał i ten słoń zaryczy, zanim wyzionie ducha. Tak narasta napięcie, że w trzydziestej minucie jesteś rozedrgana i staje ci przed oczami umierający, monumentalny zwierz. Im więcej się słucha, tym więcej się dostaje. W 1966 roku Witold Zadrowski jako pierwszy Polak otrzymał nagrodę Prix Italia – radiowego Oskara - za ten właśnie reportaż. Zobacz więcej na temat:
"Wróżebne Czary-Mary" – reportaż Julii Rozbieckiej o tym, czy wierzymy w czary i we wróżby Magia i czary to częsty dział sklepów "ezoterycznych". Czy rzeczywiście można tam te magię znaleźć? Julia Rozbiecka odwiedziła z mikrofonem jeden z takich sklepów. I sprawdziła też, czy warszawiacy wierzą w magię i dlaczego? Śledząc magię i czary zajrzała również do muzeum etnograficznego, żeby sprawdzić, czy wszędzie na świecie wróżymy sobie tak samo. Zobacz więcej na temat:
Jakub Dudziak from the Office for Foreigners on procedures of granting asylum and international protection The international procedure is used the most often by migrants coming to Poland seekingrefuge. This procedures allows us to grant a foreigner international protection in theform of refugee status or complementary protection. These are the forms of international protection. The basis for each of those is different. The refugee status is granted to those migrants who are facing persecution in their country of origin. Zobacz więcej na temat: